Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

Nastolatki bardzo rzadko poruszają temat tych dwóch chorób, choć coraz więcej młodych ludzi cierpi z powodu zaburzeń odżywiania. Dowiedz się więcej na temat anoreksji i bulimii.

Anoreksja i bulimia, czyli tematy tabu wśród nastolatek

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są te dwie choroby i czym się od siebie różnią.

Anoreksja inaczej zwana jadłowstrętem psychicznym. Charakteryzuje się nadmiernym głodzeniem się oraz nadmierną utratą masy ciała. Osoba chora panicznie boi się przytyć, w związku z czym nie je prawie nic i jednocześnie, bardzo dużo ćwiczy. Często też stosuje środki przeczyszczające. Charakterystyczny dla anoreksji jest zanik miesiączki. Osoby chore na anoreksję, często mają zakłócone postrzeganie własnego ciała. Mimo iż są wychudzone, kiedy patrzą w lustro, wydaje im się, że są grube.

Bulimia – inaczej zwana żarłocznością psychiczną. Charakteryzuje się napadami obżarstwa, po których osoba chora przeczyszcza się poprzez wymioty, stosowanie środków przeczyszczających lub wzmożonej aktywności fizycznej. Osoba chora ma poczucie utraty kontroli nad jedzeniem, co prowadzi do poczucia winy, przez co często stosuje różne diety i głodówki. Bulimię ciężko jest ,,zidentyfikować”, ponieważ osoba chora, często ma wagę w normie.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Dążenie do idealnej sylwetki, wszechobecna moda na bycie szczupłym, czy wręcz kreowana przez media CHUDOŚĆ, sprawia, że wiele dziewczyn (i nie tylko!) zaczyna mieć kompleksy. Wahania wagi i kształtowanie się sylwetki, spowodowane szalejącym hormonami w okresie dojrzewania, również stają się przyczyną braku akceptacji własnego ciała. Zarówno anoreksja, jak i bulimia, często występują równocześnie z zaburzeniami lękowymi i depresją.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Problemy z kontrolowaniem żywienia, wynikają z zaburzeń psychicznych oraz kompleksów, dlatego leczenie, dobrze byłoby zacząć od wizyty u psychologa, który pokieruje chorym dalej. Niestety w praktyce jest to często trudne, gdyż wielu chorych nie chce poddać się terapii. W przypadku anoreksji zgoda na leczenie, jest utożsamiana z utratą kontroli nad sobą, dlatego zdarzają się przypadki, że chore osoby, są hospitalizowane nawet wbrew swojej woli.

Anoreksja i bulimia to poważne choroby i nie można ich bagatelizować. Stosując diety, należy robić to z głową i uważać, aby nie popaść w jedną z tych chorób. Leczenie trwa bardzo długo i jest trudne dla osoby chorej oraz dla jej bliskiej rodziny, czy przyjaciół.

Czytaj także: Jak lepiej poznać siebie?

Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa Sabel Blanco z Pexels

Źródło tekstu: Wiecjestem.us.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj