E-sport to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Są kraje, w których sport ten urósł do rangi sportów narodowych. W Polsce także zauważalny jest wzrost popularności tego rodzaju rozgrywek.

Poprzez rozwój technologii coraz większa grupa osób sięga po gry komputerowe – wzrost zainteresowania w sposób jak najbardziej naturalny znajduje sponsorów i co za tym idzie, również daje możliwość zarobienia drużynom sporych kwot. Fanów e-sportów przybywa, zespoły jak i gracze stają się popularni.

Podobnie jak tradycyjny sport tak i e-sport posiada szereg dyscyplin, w których poszczególne drużyny się specjalizują. Poniżej lista najpopularniejszych i wzbudzających największe zainteresowanie gier nie tylko wśród e-sportowców, ale także graczy – amatorów.

Dota (2) czyli Defense of the Ancients należy do wieloosobowej zręcznościowej gry z elementami RPG. To samodzielna kontynuacja znanego moda Defense of the Ancients do gry Warcraft III. Grający wraz z innymi graczami wciela się w jednego z bohaterów i przemierza daną planszę celem zniszczenia bazy wroga. Rozpoczęcie gry nie należy do trudnych, dla początkujących graczy są interaktywne przewodniki, a także możliwość wzięcia udziału w pozarankingowych potyczkach treningowych, w których zmierzą się ze sztuczną inteligencją. Współpracę pomiędzy graczami ułatwia zintegrowany czat głosowy, pozwalający na komunikację bez potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji.

Ciekawostka: Dota (2) jako kontynuacja moda Defence of the Ancients przeniosła rozgrywkę na wyższy poziom i stała się najbardziej opłacaną grą dla graczy e-sportu w historii. Do tej pory łączna wartość przeznaczonych dla uczestników turniejów nagród wyniosła niemal 90 milionów dolarów. Czołowych, 55 najlepiej zarabiających zawodników e-sportowych gra właśnie w tę grę.

W Polsce gra ta nie jest tak popularna jak na świecie. Specjaliści uważają, że przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w braku odpowiednich umiejętności, a co za tym idzie – powstania zdolnej drużyny. Mimo to potencjał dostrzegli bukmacherzy wprowadzając rozgrywki w Dota do swojej oferty zakładów, dodatkowo wzbogacając to transmisjami live z sesji Dota.

CS:GO to jeden z pionierów gier sieciowych, której popularność wśród profesjonalistów, jak i amatorów nie słabnie od lat. W grze do walki stają dwie drużyny (terroryści i antyterroryści), zadaniem każdej z nich jest eliminacja drużyny przeciwnej bądź wykonanie określonego zadania.

Ciekawostka: Średnia oglądalność na Twitchu wynosi niemal 50 milionów osób miesięcznie. Ustępuje jedynie grom: LoL i Dota (2).

Mimo niezbyt dużych pul nagród (maksymalnie 1, 5 miliona dolarów w największych zawodach), turniejów w tę grę jest najprawdopodobniej najwięcej.

CS:GO jest najpopularniejszą grą na polskim STeamie, jest także najczęściej obstawianą rozgrywką esportową u legalnych bukmacherów. Popularnością zaczyna dorównywać takim dyscyplinom jak siatkówka czy piłka ręczna, czego potwierdzeniem jest ostatnia umowa sponsoringowa z drużyną Izako Bears. Więcej o ofercie na eSport, streamingu tych rozgrywek i pojedynkach CS:GO na pieniądze  przeczytasz tutaj: www.legalsport.pl/newsy/e-sporty-w-ofercie-legalnych-bukmacherow/

LoL (League of Legends), gra ta wprowadziła gry sieciowe na wyższy poziom, wprowadzając e-sport do mainstreamu.

Ciekawostka: Co miesiąc rozgrywki w tę grę na platformie Twitch ogląda kilkadziesiąt milionów graczy.

Gra należy do sieciowych strategii czasu rzeczywistego. Bogata jest w przeróżnych bohaterów – od geniuszy zła po mityczne stwory. Różni bohaterowie mają swoje role oraz taktyki.

Ciekawostka: W LoL gra ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie – jest niezwykle popularna wśród graczy – amatorów, także w Polsce. Gra nie ma imponujących nagród pieniężnych, Mistrzostwa Świata w 2016 roku miały pulę nagród w wysokości 21 milionów dolarów. W Polsce gra nie jest aż tak popularna i z tego powodu zakłady bukmacherskie na pojedynki w lidze Lol mają niższe kursy.

Call of Duty jest serią gier komputerowych o tematyce wojennej, opierającej się na pomyśle, wedle, którego gracz bierze udział w różnorodnych konfliktach, w których nigdy nie walczy sam – w rozgrywce jednoosobowej towarzyszą mu sojusznicy sterowani przez komputer.

Ciekawostka: Zainteresowanie grą nieco osłabło, także wśród polskich graczy, co ma odzwierciedlenie w ilości kursów u bukmacherów.

Organizacjami e-sportowymi są zespoły biorące udział w turniejach gier komputerowych. Najpopularniejsze drużyny to: Virtus Pro, Team Liqud, Evil Geniuses, Faze Clan.

Sporty elektroniczne stają się coraz bardziej poważne same w sobie, co przedkłada się na ich rozwój na polu bukmacherskim. Wzrost popularności e-sportu nie umknął uwadze legalnym bukmacherom, posiadającym licencję: LegalBET jest jedynym, który w swojej ofercie traktuje gry komputerowe, jako odrębne dyscypliny. Ma w niej zawsze po kilkanaście turniejów takich gier jak (m.in. Dota (2), CS:GO, LoL). Inny bukmacher dopiero wkracza w świat e-sportu, jednakże w jego ofercie można już znaleźć kursy na spotkania turniejowe o wyższej randze, w gry takie jak (m.in. LoL, Dota (2), CS:GO). STS ma w swojej ofercie długą listę gier. Niestety obejmuje ona wyłącznie największe turnieje. U bukmachera Milenium niemal codziennie można znaleźć po kilkanaście zdarzeń związanych z najpopularniejszymi grami (m.in. LoL). Oferują kursy z turniejów zarówno rangi najwyższej, jak i nieco niższej. Totolotek, klasyk na polskim rynku bukmacherskim także posiada w swojej ofercie turnieje e-sportowe. Nie jest ich za wiele, tak naprawdę to jedynie LoL i to głównie pojedynki poszczególnych drużyn w danym turnieju z kursami bukmacherskim od 1,05 do 5.

Powyższy tekst jest wyłącznie informacyjny. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dozwolone od lat 18. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj