Źródło: https://favim.com/image/3135928

Dopadła Cię szkolna rzeczywistość i nie możesz oderwać się od książek? Skorzystaj z naszych wskazówek, a nauka stanie się przyjemniejsza!

Jeszcze niedawno wypoczywaliśmy na wakacjach, a dziś siedzimy nad książkami, modląc się, żeby jutro jednak nie było kartkówki czy sprawdzianu. Ten opis idealnie pasuje do Ciebie? Przeczytaj i wciel w życie te rady, bo z pewnością pomogą Ci uporać się z dużym natłokiem nauki!

Masz dużo nauki? Te rady na pewno Ci pomogą!

1. Systematyka przede wszystkim

Wiemy, że każdy to pewnie powtarza, ale uwierz, że w 99% to się po prostu sprawdza! Lepiej pouczyć się 10 minut dziennie, niż zakuwać całą noc do sprawdzianu, mając do powtórzenia 7 obszernych tematów. Dlatego od dziś wygospodaruj sobie dosłownie chwilkę, w której usiądziesz, poczytasz lekcje z kilku przedmiotów i gotowe – 5 z kartkówki gwarantowana!

2. Dobre podejście

Zamiast narzekać, że znów masz kolejny, zapowiedziany sprawdzian z matematyki, biologii i chemii, pomyśl że dzięki temu zdobywasz wiedzę, którą kiedyś z pewnością wykorzystasz. Nie wmawiaj sobie, że niczego nie umiesz, bo wszystkiego nie da się nauczyć. Tak, nawet tych wzorów z matematyki, których nie idzie zapamiętać. Wystarczy uwierzyć w to, że dasz radę, bo jeśli nie Ty, to kto?

3. Organizacja

Dziś kartkówka z matematyki, pytanie z biologii i jeszcze rozprawka z angielskiego. Jutro sprawdzian z chemii, pojutrze z polskiego… jak to ogarnąć i nie zwariować? Podstawa to przede wszystkim dobra organizacja. Kalendarz, tablica korkowa czy nawet Twój ukochany telefon na pewno Ci w tym pomogą! Zapisuj wszystkie ważne daty, planuj naukę i rozkładaj ją na kilka dni – łatwiej będzie Ci przyswoić materiał. Na tablicy korkowej przypinaj kartki z datami sprawdzianów, żeby zawsze były na widoku – wtedy ciężko będzie o nich zapomnieć.

4. Nie panikuj

Nigdy, ale to przenigdy, nie wpadaj w panikę z powodu zbyt dużej ilości nauki. Wiadomo, że czasem faktycznie idzie oszaleć, ale to tylko oceny – najważniejsze jest to, co zostanie Ci w głowie. Skupiaj się na najważniejszych przedmiotach – to one liczą się najbardziej – bądź na tych, które masz rozszerzone na Twoim profilu. Jeśli jesteś na mat-fiz’ie i masz do wyboru naukę na sprawdzian z matematyki a polskiego, to przyłóż się bardziej do nauki tego, co interesuje Cię bardziej.

5. Wszystko ma swój umiar

Pamiętaj, że przerwy są równie ważne. Dlatego zamiast całymi godzinami siedzieć nad książkami bez chwili wytchnienia – zrób sobie choć 10-minutowe przerwy. Bez nich Twój mózg nie będzie w stanie zebrać i zapamiętać tylu informacji naraz, a Ty będziesz na tyle zmęczony nauką, że zbrzydnie Ci do końca, a przecież to nie na tym ma polegać.

6. Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli nie radzisz sobie z jakimś tematem, zamiast ślęczeć nad nim godzinami, denerwując się samą na siebie, poproś kogoś o pomoc. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto będzie to rozumiał lepiej i pomoże Ci w zrozumieniu tych zadań. Zaoszczędzisz wtedy sporo czasu, który będziesz mogła przeznaczyć na naukę innego przedmiotu.

Podsumowując:

Nauka wcale nie jest zła, ale musisz wiedzieć, jak dobrze się za nią zabrać! Za każdym razem podchodź do tego pozytywnie, bezstresowo (w końcu zawsze można poprawić jakąś ocenę) i z pełnym zapałem. To nie jest Twój wróg, a wręcz przeciwnie – to dzięki niej osiągniesz kiedyś sukcesy w swojej karierze. Ważne, żeby znaleźć to, w czym jest się najlepszym i skupiać się na rozwoju w tym kierunku!

Czytaj także: Jak przetrwać szkołę – przydatne wskazówki

sposoby na naukę

Źródło zdjęć: http://favim.com

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj