Wolontariat

Działa u Was w szkole koło wolontariatu? Ktoś namawiał Was do wzięcia udziału w akcji charytatywnej? Jeśli macie wątpliwości i nie wiecie, co czeka Was w związku z tą działalnością, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wolontariat. Wolontariat to dobrowolna, świadoma praca, którą wykonujemy na rzecz innych osób. To wspieranie ludzi, którzy potrzebują pomocy. Osobę, która działa na rzecz wolontariatu nazywamy wolontariuszem.

Wolontariat – czy warto pomagać innym?

Wolontariusz pracuje nieodpłatnie, co oznacza, że za swoje działania, nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Taka działalność daje nam jednak większe korzyści, niż pieniądze. Jest to przede wszystkim ogromne poczucie satysfakcji. Na dodatek stajemy się lepszymi ludźmi i zyskujemy coś, czego nie można kupić za żadną cenę.

Zalety bycia wolontariuszem

Działanie na rzecz wolontariatu, daje nam wiele korzyści. Poniżej znajdziecie kilka z nich:

Pomoc potrzebującym

To chyba najbardziej oczywista zaleta pracy na rzecz innych. Wielu ludzi (oraz wiele zwierząt) boryka się z różnymi problemami, z którymi sami nie są sobie w stanie poradzić. To właśnie dzięki wolontariuszom mają szanse na bardziej szczęśliwe (i godne) życie.

Pożyteczne spędzanie czasu

Swój wolny czas lepiej jest poświęcić potrzebującym, niż spędzać go bezsensownie przed telewizorem lub przeglądając sieć. Wolontariat sprawi, że już nigdy nie będziesz odczuwać nudy, więc śmiało można powiedzieć, że jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Zawieranie nowych znajomości

Pomaganie innym zawsze wiąże się z poznawaniem nowych osób. Wiele z tych znajomości może przetrwać całe życie, bo poznajemy osoby, które mają podobny charakter do naszego. Zdarza się też, że zyskujemy kontakty biznesowe, które mogą nam się przydać w przyszłości. Wielu pracodawców bardzo sobie ceni osoby, które udzielają się społecznie.

Wzrost poczucia własnej wartości

Osoby, które działają charytatywnie, czują się potrzebne innym ludziom, a widząc ich wdzięczność za ofiarowaną pomoc, mają poczucie bycia dobrym człowiekiem. Wolontariat jest zatem świetnym pomysłem dla osób, które mają niską samoocenę.

Uczucie spełnienia

Bezinteresowne pomaganie wiąże się z uczuciem spełnienia, które z kolei przynosi ogromną radość. Uśmiech na ustach osoby, której pomagamy, jest największą satysfakcją.

Darmowe prezenty

W żadnym wypadku nie powinno to być motywacją do podjęcia takiej działalności, ale nie da się ukryć, że często wolontariusze mogą liczyć na różnego rodzaju drobiazgi lub zniżki. Szczególnie dotyczy to osób, które pomagają przy organizowaniu różnych imprez masowych.

Wady wolontariatu

Jak każda rzecz, wolontariat również posiada wady. Niekorzystną stroną tej działalności charytatywnej są:

Brak czasu

Skrupulatnie wykonywana praca, pochłania wiele czasu. Organizowanie różnych akcji, branie udziału w zbiórkach czy odwiedzanie domów dziecka to czasochłonne zajęcie. W połączeniu ze szkołą może być to trudne, ale nie niemożliwe.

Bycie wykorzystywanym

Może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoje dobre chęci i czerpać korzyści finansowe z Twojej pracy. Trzeba być zawsze ostrożnym i najlepiej oferować swoją pomoc w miejscach (lub akcjach), które są dość znane.

Emocjonalne reagowanie na trudne sytuacje

Wolontariat to nie tylko same przyjemności, ale również wiele trudnych momentów. Nie każdy potrafi przyglądać się czyjemuś nieszczęściu i cierpieniu bez emocji. Musisz być przygotowana na to, że nie zawsze każdemu da się pomóc.

Pomimo minusów (zaznaczamy, że jest ich niewiele), każdy wolontariusz mówi, że takie przeszkody (w porównaniu do zalet), to żadne przeszkody. Jeśli więc zastanawiasz się jeszcze czy warto – spróbuj!

Jeśli macie ciekawe doświadczenia związane z wolontariatem i chciałybyście się nimi podzielić, piszcie w komentarzach.

bycie wolontariuszem

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj