Czujesz, że jesteś uzależniona od robienia zakupów? Nie jesteś w stanie odłożyć pieniędzy, bo każde oszczędności od razu wydajesz? Ten wpis jest dla Ciebie!

Zakupoholizm to poważny nałóg, który może mieć bardzo negatywne konsekwencje. W tym wpisie podpowiadamy, jak rozpoznać u siebie objawy uzależnienia od zakupów i jak z tym walczyć!

Zakupoholizm – jak sobie z nim radzić?

Czym jest zakupoholizm?

Jest to uzależnienie od robienia zakupów. Przejawia się brakiem kontroli nad wydatkami, kupowaniem pod wpływem impulsu rzeczy, które najczęściej wcale nie są potrzebne. Ten problem dotyka coraz więcej osób.

Czy jestem uzależniona od kupowania?

Ten nałóg może rozwijać się latami. Początkowo robienie zakupów jest po prostu sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu i poprawę humoru. W momencie jednak, gdy przestaje być to przyjemnością, a zaczynasz czuć wewnętrzny przymus, żeby coś kupić, gdy Twój dobry humor jest uzależniony od tego, czy zrobisz zakupy, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Aby mieć pewność, czy jesteś uzależniona, spróbuj przez tydzień nie kupować nic (z wyjątkiem rzeczy niezbędnych, typu jedzenie). Nie stanowi to dla Ciebie problemu? A może wręcz odwrotnie – masz stany lękowe, odczuwasz niepokój, jesteś niespokojna? Taki test pomoże Ci przekonać się, czy masz problem z kontrolowaniem swoich zakupów, czy wszystko jest w porządku. Nadal nie jesteś przekonana? Odpowiedz na kilka poniższych pytań:

1) Podczas robienia zakupów często odczuwasz euforię, ale po powrocie do domu dopadają Cię wyrzuty sumienia z powodu niepotrzebnego wydania pieniędzy? TAK/NIE

2) Gdyby zabrakło Ci pieniędzy na wymarzoną rzecz, byłabyś w stanie ?pożyczyć? resztę od rodziców, nawet bez ich zgody? TAK/NIE

3) Wolny czas spędzasz w galeriach handlowych? TAK/NIE

4) Ukrywasz przed bliskimi swoje zakupy i często nie podajesz prawdziwych kwot, które na nie wydałaś? TAK/NIE

5) Masz w szafie sporo ubrań z metkami lub takich, które miałaś na sobie 1 raz? TAK/NIE

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na minimum 3 pytania, to chyba pora przeprowadzić mały rachunek sumienia 🙂

Zakupoholizm – czy to problem tylko dziewczyn?

Mogłoby się wydawać, że to płeć piękniejsza ma problem z kontrolowaniem swoich wydatków, ale to nieprawda. Problem ten dotyka również chłopców, z tym, że oni częściej kupują gadżety elektroniczne, niż ubrania, czy kosmetyki.

Czym grozi zakupoholizm?

Bagatelizowany problem, może mieć naprawdę tragiczne skutki. Osoba uzależniona po wydaniu swoich oszczędności, zacznie pożyczać pieniądze od innych, ale nie będzie w stanie ich oddać. To może doprowadzić do kłótni (najbliższa rodzina może ?zapomnieć? o długach, ale znajomi raczej nie zapomną), utraty przyjaciół. W skrajnych przypadkach osoby chore, potrafią nawet złamać prawo, aby zdobyć pieniądze na zakupy.

Jak leczyć zakupoholizm?

Może się okazać, że bez pomocy lekarza, nie uda Ci się pokonać tego nałogu. Nie bój się iść po pomoc do psychologa – nie Ty pierwsza i nie ostatnia, masz problem z kontrolowaniem wydawanych pieniędzy. Jeśli chcesz spróbować wyleczyć się na własną rękę, zacznij od kilku rzeczy:

#1. Na zakupy chodź z listą, a jeśli zobaczysz w sklepie coś interesującego, to zastanów się dwa razy, czy na pewno to potrzebujesz i czy nie masz już czegoś podobnego w domu;

#2. Staraj się zabierać ze sobą odliczoną kwotę pieniędzy (oczywiście w przybliżeniu), tak żeby nie mieć zbyt dużej kwoty na niepotrzebne wydatki;

#3. Znajdź sobie hobby, dzięki czemu nie będziesz miała czasu na chodzenie po sklepach;

Czytaj także: Jak znaleźć sobie hobby?

#4. Chodź na zakupy z kimś, kto będzie miał na Ciebie oko 🙂

#5. Ustal sobie limit wydatków (określona kwota w miesiącu lub określona liczba dni, np. 2). Prowadź ten dziennik, w którym zapisuj wszystkie zakupy, trzymaj paragony. Raz w miesiącu rób podsumowanie – może część z tych rzeczy kupiłaś niepotrzebnie?;

#6. Jeśli chcesz odkładać pieniądze, ale boisz się, że je wydasz, to daj je na przechowanie komuś bliskiemu.

Pamiętaj, że zakupoholizm jest najczęściej spowodowany jakimiś problemami. Kupowanie ma być lekiem na smutki lub ucieczką od problemów, dlatego w pierwszej kolejności, należy zdiagnozować przyczynę uzależnienia, aby można było zacząć się leczyć.

Zakupoholizm - jak sobie z nim radzić?
Źródło: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj