ciekawostki historyczne
Źródło: Pexels

Jesteście ciekawi, co jeszcze możecie odkryć, ucząc się historii? Kolejnych 5 ciekawostek znajdziecie w naszym wpisie!

W dzisiejszym wpisie przychodzimy do Was z kolejnymi historycznymi ciekawostkami. Przekonajcie się, czy wiedzieliście o którejś z nich!

5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 3

1. Jak zginął Władysław Warneńczyk?

Jak sam przydomek tego polskiego króla wskazuje, zginął on w bitwie pod Warną w 1444 roku. Stanął wtedy na czele wojsk polsko-węgierskich, aby stawić się przeciwko Turkom. Niestety przegrał bitwę, a jego głowa została przekazana sułtanowi jako trofeum. Ciała władcy nigdy nie udało się odnaleźć, a głowa, którą zdobyli Turcy, mijała się z realnym wyglądem króla. Z tego też powodu powstało wiele legend i historii, że król cudownie ocalał bitwę i ukrywał się latami. Symboliczny nagrobek Warneńczyka powstał dopiero w 1906 roku, na Wawelu.

2. Jakie były najdziwniejsze przydomki królów?

Chociaż już Krzywousty czy Brodaty brzmi zabawnie, w Europie przydomki królów były jeszcze dziwniejsze. Na przykład w Anglii na przełomie X i XI wieku rządził Ethelred II Bezradny, w XV w. władcą Kastylii i Leonu był natomiast Henryk IV Impotent. W Polsce żyli tacy władcy, jak: Henryk Brzuchaty, Mieszko Otyły, Mieszko Plątonogi, Jan III Szalony, Konrad II Garbaty, a syn Henryka Pobożnego zwany był Bolesławem Rogatką, Łysym oraz Cudacznym. Można łatwo się domyślić, skąd wzięły się takie przydomki ?

3. Kim był król Jan Kazimierz?

Oprócz tego, że w latach 1648-1668 Jan Kazimierz był królem Polski i Wielkim Księciem Litewskim, był także królem Szwecji oraz kardynałem. Syn króla Polski i Szwecji oraz austriackiej arcyksiężniczki był daleko spokrewniony z Jagiellonami, został także nagrodzony Orderem Złotego Runa, czyli najwyższym oznaczeniem państwowym Królestwa Hiszpanii.

4. Jakie odległe państwo mogło być polską kolonią?

Mało kto zdaje sobie sprawę  tego, że Madagaskar mógł być kiedyś polską kolonią! Wszystko za sprawą Ligii Morskiej, która przy wsparciu Polski chciała znaleźć miejsce dla ludności żydowskiej. Powstał plan, aby Polacy wykupili od Francji Madagaskar. Francja na to przystała, jednak ostatecznie ten plan się nie powiódł.

5. Jakie marki kosmetyczne wywodzą się z Polski?

Skoro historia, to także wynalazki ? Kosmetyki to swego rodzaju przełom, z którego słyną także i Polacy. Na przykład recepturę kultowego kremu NIVEA opracował farmaceuta pochodzący z Gliwic, a markę Max Factor założył polski emigrant w USA, Maksymilian Faktorowicz.

Która z naszych ciekawostek zadziwiła Was najbardziej? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Polecamy: 5 ciekawostek historycznych CZĘŚĆ 2

ciekawostki historyczne
Pexels

Źródła:
https://www.se.pl/slask/galeria/najdziwniejsze-przydomki-wladcow-sa-tez-ksiazeta-ze-slaska-galeria/gg-caUf-PyBX-BZVK/gp-erNy-gzuF-Gwio
https://muzhp.pl/pl/e/1467/zginal-wladyslaw-warnenczyk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_II_Kazimierz_Waza https://www.focus.pl/artykul/ciekawostki-historyczne-lista-10-malo-znanych-faktow-o-polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj