nieznane języki obce

Oto kolejna część wpisu na temat języków, o których mogłaś kompletnie nie wiedzieć!

Na świecie istnieje tak wiele języków, że nie sposób znać je wszystkie. Poznaj kolejnych 5 języków z najbardziej odległych zakątków na Ziemi, o których mało kto wie. Może któryś z nich szczególnie Cię zaciekawi?

5 języków, o których istnieniu nie miałaś pojęcia CZĘŚĆ 2

#6. Język joruba

Jest to jeden z nigero-kongijskich języków używanych w Afryce Zachodniej, a dokładniej w Nigerii, Beninie i Togo. Można się z nim spotkać także w USA i w Wielkiej Brytanii. Posługuje się nim około 20 milionów ludzi. Ma niemal 20 dialektów, a do jego zapisu używa się alfabetu łacińskiego.

#7. Język malajalam

To język drawidyjski, używany w Indiach (języki drawidyjskie to rodzina językowa, która obejmuje 85 języków południowych Indii i Sri Lanki). Używany jest przez około 30 milionów osób. Zawiera dużo zapożyczeń ze starożytnego języka literackiego Indii, tzw. Sanskrytu.

#8. Język lucumi

Jest to język pochodzenia afrykańskiego, który wywodzi się z języka joruba. Jest używany na Kubie jako język liturgiczny.

#9. Język ayapaneco

Pochodzi z rodziny mixe-zoque (języki mixe-zoque to rodzina językowa w meksykańskich stanach Oaxaca, Chiapas i Tabasco). Ma status języka zanikającego, używa się go jedynie w Meksyku, w pobliżu granicy z Gwatemalą. Według danych z 2016 roku posługuje się nim zaledwie 12 osób.

#10. Język silbo

To jeden z najdziwniejszych języków świata, gdyż jest językiem gwizdów. Używany przez mieszkańców Wysp Kanaryjskich do porozumiewania się na duże odległości, w trudno dostępnych dolinach górskich. Jest on gwizdaną formą dialektu hiszpańskiego. Brzmienie słów jest naśladowane za pomocą gwizdanych dźwięków o różnej wysokości. Silbo jest wpisany na listę UNESCO.

Który z tych języków wydaje Ci się najciekawszy? A może któregoś chciałabyś się nauczyć? Daj znać w komentarzu!

Czytaj także: 5 języków, o których istnieniu nie miałaś pojęcia CZĘŚĆ 1

Źródła tekstu:
https://pl.wikipedia.org
https://utalk.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj