Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy przedstawić jedną z chorób o podłożu psychicznym, dotykającą wielu młodych ludzi.

Jadłowstręt psychiczny – zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi. To choroba ciała i psychiki. Jej głównym objawem jest znaczna utrata masy ciała, poniżej ogólnie przyjętej normy. Osoba chora na anoreksję wciąż się odchudza. Cały czas myśli i czuje, że jest zbyt gruba. Ogranicza jedzenie do minimum i bardzo dużo ćwiczy. Zdarza się, że zażywa też środki przeczyszczające. Obsesyjnie kontroluje swoją wagę i obwody, żyjąc w ciągłym strachu, że przytyje.

Największe ryzyko zachorowań występuje u osób wieku między 14 a 18 rokiem życia. Ta choroba częściej dotyka młode dziewczyny oraz kobiety, ale występuje również wśród chłopców oraz mężczyzn.

Objawy charakterystyczne dla anoreksji:

– Unikanie lub niedojadanie posiłków

– Wyrzucanie jedzenia do śmieci lub chowanie go w tajemnicy przed domownikami

– Intensywny lęk przed przybieraniem na wadze

Powszechnie w anoreksji występują:

a) Niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie;

b) Niezadowolenie ze swojej figury:

c) Zaburzenie postrzegania obrazu własnego ciała;

d) Lęk przed dorosłością i dojrzewaniem

e) Nieustanne ważenie się;

f) Obliczanie spożytych kalorii.

Chorzy na zaburzenia odżywiania często cierpią również na depresję i równocześnie dokonują innych działań autodestrukcyjnych (np. samookaleczenia) lub są uzależnieni od innych środków (alkohol, narkotyki).

Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Osoby chorujące potrafią dobrze się maskować.

Jeżeli widzicie obok siebie osobę, która drastycznie schudła, je bardzo mało lub pije zbyt dużo wody, sprawdźcie czy wszystko u niej w porządku. Spróbujcie wybadać sytuację, bo być może cierpi ona na anoreksję. Im wcześniej zauważy się ten problem, tym lepiej dla chorego. Pamiętaj, że zawsze można zwrócić się po pomoc do starszych osób lub poszukać jej anonimowo, na przykład poprzez Telefon Zaufania (116 111). Więcej na ten temat pisałyśmy w artykule: Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?

Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa Sabel Blanco z Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj