Wysypka na ciele nie zawsze oznacza chorobę skóry. Jest wiele chorób występujących w wieku dziecięcym i nastoletnim, którym towarzyszy wysypka. Najbardziej pospolity jest oczywiście trądzik, ale są też inne, mniej znane choroby z wysypką.

Ospa wietrzna

Niegdyś zwana wyłącznie chorobą wieku dziecięcego, obecnie ze względu na szczepienia najmłodszych, coraz częściej dotyczy nastolatków i starszych. Ospa jest wirusową chorobą zakaźną i zawsze towarzyszy jej wysypka na ciele przyjmująca postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Do zakażenia ospą dochodzi w okresie inkubacji choroby, bardzo często nosiciel nie wie, że jest u progu choroby, a już zakaża. Powikłania związane z ospą pojawiają się dość rzadko i dotyczą przede wszystkim osób dorosłych. Nie znaczy to jednak, że nastolatki mogą lekceważyć zalecenia lekarzy.

Szkarlatyna

Sama nazwa brzmi groźnie, a szkarlatyna postrzegana jest jako jedna z cięższych chorób, dość łatwo jednak poddaje się leczeniu antybiotykami.

Charakterystyczne dla szkarlatyny są następujące objawy:

– wysoka gorączka, która nie daje się zbić standardowymi lekami przeciwgorączkowymi,

– czerwone (szkarłatne) plamy na policzkach,

– drobna, czerwona wysypka na całym ciele.

Niegdyś wierzono, że szkarlatynę przechodzi się raz w życiu. Dziś wiemy już, że nie jest to prawdą. Szkarlatynę można przejść kilka razy, a wywołuje ją ten sam wirus, co anginę.

Pokrzywka

Pokrzywka to choroba skóry, niegroźna, ale bardzo męcząca. Objawia się nieestetycznymi zmianami skórnymi w postaci czerwonych zgrubiałych plam o wyraźnie zarysowanej krawędzi. Pojawia się i znika samoistnie, najczęściej po upływie doby. Jest jednak bardzo swędząca.

Pokrzywki nie powinno się lekceważyć, bo chociaż znika, może być spowodowana czynnikami, które same nie ustąpią – alergią na leki lub obecnością pasożytów. Pojawia się także jako reakcja na zimno lub długotrwały ucisk.

Łuszczyca

Jest przewlekłą chorobą skóry, a jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Charakteryzuje się nie tyle równomierną wysypką, co plamami pojawiającymi się na różnych obszarach ciała. Zazwyczaj są czerwone, łuszczące i swędzące. Świąd skóry przy łuszczycy może pojawić się nie tylko w miejscu występowania plam, ale także w obrębie zdrowej skóry.

Różyczka

O ile szczepienie przeciwko ospie nie jest obowiązkowe i tej choroby nie udało się wyeliminować, to z różyczką jest nieco inaczej. Szczepienie przeciwko różyczce trafiło do kalendarza szczepień obowiązkowych, więc choroba występuje bardzo rzadko, niemniej warto wiedzieć, że nadal istnieje.

Różyczka objawia się różowatą, kaszkowatą wysypką na całym ciele (z wyjątkiem dłoni i stóp) oraz gorączką. Czasem różyczce może towarzyszyć ból gardła.

Świerzb

Świerzb jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego, powoduje zmiany skórne i swędzącą wysypkę. Do zakażenia dochodzi przez bliski kontakt z chorą osobą.

Leczenie świerzbu obejmuje nie tylko osobę chorą, ale też całą rodzinę. Pozbycie się świerzbowca z domu wymaga czyszczenia łóżek, materacy, koców, zasłon, ubrań, wyposażenia kuchni i łazienki. Jeśli to możliwe warto zdezynfekować całe mieszkanie.

Alergia

Wysypka może też być efektem alergii, zarówno pokarmowej, jak i kontaktowej, czasem także wziewnej. Niekiedy bywa bardzo swędząca. Leczenie polega z jednej strony na łagodzeniu objawów, z drugiej na szukaniu przyczyn. Pomocne są leki przeciwalergiczne. Można je kupić bez recepty, ale nie powinno się ich stosować przez długi czas bez konsultacji z lekarzem.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj