Zbliżają się wakacje, więc wiele nastolatek będzie szukało dodatkowej pracy, aby sobie dorobić. Sprawdź, jak poprawić swoje CV, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!
Chociaż pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zaczęło mieć problemy finansowe i było zmuszonych zwolnić część pracowników, to nadal na rynku pracy są wolne etaty. Przedsiębiorcy musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i do niej dopasować, a ci, którym się to udało, zatrudniają nowe osoby. Chętnych jest jednak dużo, dlatego warto spróbować wyróżnić się na tle reszty, aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, dzięki którym Twoje CV będzie bardziej atrakcyjne.
Co możesz zrobić, aby poprawić swoje CV?
Młodzi ludzie nie mają zazwyczaj rozbudowanego życiorysu, więc jego podstawą są ukończone szkoły. Oczywiście warto zamieścić informację o wszelkich dodatkowych konkursach, praktykach oraz wolontariacie, ale co w sytuacji, gdy nie mamy się czym pochwalić? Czy możemy w ogóle liczyć na zatrudnienie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: Oczywiście, że tak!
#1. Wygląd CV
Mając bogate doświadczenie zawodowe, wygląd CV staje się drugorzędny. W sytuacji kiedy nadal się uczymy i nasz życiorys nie jest bogaty, warto zadbać o detale, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.
- Zdjęcie nie jest obowiązkowe, ale z pewnością mile widziane. Unikaj wstawiania selfie, robienia dziubka czy śmiesznych min, używania filtrów czy zakładania nakryć głowy. Najlepsza będzie fotografia z jednolitym tłem, obejmująca Twoją twarz (i ewentualnie ramiona). Załóż koszulę lub prostą bluzkę i nie zapomnij o uśmiechu!
- Podział na sekcje – CV powinno być uporządkowane i – przede wszystkim – czytelne. Na samej górze powinien się znaleźć nagłówek z Twoimi danymi, krótkim opisem oraz zdjęciem (o ile zdecydujesz się je zamieścić). Poniżej zamieść dotychczasowe stanowiska pracy lub ukończoną szkołę średnią (jeżeli jesteś w trakcie nauki, to również zawrzyj taką informację!). Następnie wypisz swoje umiejętności (twarde i miękkie) oraz dodatkowe aktywności. Na samym dole warto wspomnieć o zainteresowaniach.
- Szablon – przy tworzeniu życiorysu warto posiłkować się gotowymi wzorami, dzięki którym Twoje CV będzie się dobrze prezentować. Możesz skorzystać z darmowych szablonów (dostępnych np. na stronie Pracuj.pl lub Canva.com) lub poszukać płatnych wersji, które są bardziej unikatowe i rozbudowane.
#2. Umiejętności i dodatkowe aktywności
Wszystko to, co robisz ponad podstawę, może mieć znaczenie dla rekruterów. Zastanów się, czy brałaś udział w jakiś kursach, szkoleniach, prezentacjach. Jeżeli masz jakiś certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności, to świetnie! Koniecznie wpisz je do swojego CV.
Cały czas możesz podnosić swoje kwalifikacje, szczególnie w momencie poszukiwania pracy. Poszukaj darmowych kursów, które sprawią, że Twój życiorys zyska na atrakcyjności. Oto kilka naszych propozycji:
- Kurs Excela i VBA ze strony Excelszkolenie.pl;
- Kurs marketingu internetowego – Internetowe Rewolucje Google;
- Planowanie własnej kariery zawodowej oraz Umiejętności interpersonalne ze strony Akademia.parp.gov.pl (PARP oferuje wiele darmowych kursów, z takich dziedzin, jak: finanse, marketing, prawo, zarządzanie, kompetencje)
- Kurs Javy dla początkujących ze strony Javastart.pl/baza-wiedzy;
- Kurs PHP od podstaw ze strony Kursphp.com;
- Akademia Rozwoju – Adobe Photoshop CS5 Extended (PL).
Oczywiście nie można tutaj nie wspomnieć o językach obcych. Choć wiele mówi się o tym, że są one podstawą w dzisiejszych czasach, to nadal wiele osób ma z nimi problemy. Nie ma się co dziwić – poziom nauczania w szkole jest najczęściej zbyt niski, a w wolnym czasie nie każdy ma ochotę uczyć się na własną rękę. Kiedy jednak chodzi o znalezienie pracy, poziom motywacji zazwyczaj rośnie. Darmowe kursy języków obcych znajdziesz między innymi na stronach:
- Angprofi.pl;
- E-angielski.com/kurs-angielskiego-dla-poczatkujacych;
- Deutsch.info/pl;
- Busuu.com/pl – oferuje darmowy dostęp do nauki kilkunastu języków obcych.
#3. Cechy charakteru
Twoje usposobienie może być istotne dla rekruterów, którzy będą chcieli wiedzieć, czy będziesz pasować do reszty zespołu. Pamiętaj, aby zamieszczać jedynie cechy, które fatycznie posiadasz, a nie takie, jakie chciałabyś mieć. Mile widziane z pewnością będą:
- ambicja;
- aktywność;
- dokładność;
- kreatywność;
- odporność na stres;
- odpowiedzialność;
- pracowitość;
- terminowość.
#4. Zainteresowania
Ta sekcja wbrew pozorom ma znaczenie. Rekruterzy chcą wiedzieć, czy poza pracą lub nauką, coś Cię interesuje. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych, raczej unikaj wpisywania: podróże, filmy, gotowanie czy sport, bo to wpisują wszyscy. A co masz zrobić, jeśli naprawdę właśnie te rzeczy Cię interesują? Spróbuj podać jakieś dodatkowe szczegóły, np. podróże autostopem lub podróże tanim kosztem, filmy konkretnego reżysera, vege gotowanie, sporty wodne/zimowe. Bądź przygotowana na to, że podczas rozmowy zostaniesz o to zapytana.
#5. Poprawna pisownia
Przed wysłaniem CV przejrzyj dokument w poszukiwaniu ewentualnych literówek czy błędów ortograficznych. Możesz tekst wrzucić do programu, który wyłapie wszystkie omyłki, a dodatkowo poproś kogoś, aby rzucił okiem na Twój życiorys. Może przy okazji podpowie Ci, co warto tam jeszcze zamieścić.