Źródło: Pinterest

Ktoś z Twojego otoczenia narusza Twoje granice? Sprawdź, co możesz zrobić w tej sytuacji!

Każdy z nas ma swoją własną strefę bezpieczeństwa i komfortu, którą wyznaczają pewne granice. To kwestia bardzo indywidualna, więc to, co dla jednej osoby może być przekroczeniem granic, dla innej wcale nie musi. Jak się zachować w sytuacji, kiedy ktoś notorycznie narusza Twoje granice? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Co robić, kiedy ktoś narusza Twoje granice?

Zanim przyjdziemy do tego, jak się zachować, kiedy ktoś nie szanuje Twoich granic, wyjaśnijmy sobie, jakie zachowania mamy tu na myśli. Przykładem mogą być: niedyskretne pytania, prześmiewcze komentarze, naruszanie przestrzeni osobistej lub dotyk, którego sobie nie życzymy. Kiedy ktoś zachowuje się wobec Ciebie w sposób, którego nie akceptujesz, masz prawo (a nawet powinnaś!) zareagować.

#1. Powiedz, że sobie tego nie życzysz

Przede wszystkim musisz stanowczo dać do zrozumienia drugiej osobie, że jej zachowanie Ci nie odpowiada i że go nie akceptujesz. Słowo ,,przestań” czy zdanie ,,nie życzę sobie takiego zachowania” nie będą tu przesadą.

#2. Zapytaj, dlaczego ta osoba to robi

Czasami zdarza się, że niektórzy zachowują się w pewien sposób i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że swoim postępowaniem krzywdzą innych. Może również być tak, że pomimo Twojego sprzeciwu, druga osoba nadal przekracza Twoje granice. Wtedy pomóc może zapytanie jej wprost, dlaczego to robi. Być może kiedy opiszesz ze szczegółami wszystkie przewinienia, zmieni ona swoje postępowanie.

#3. Odetnij się od tej osoby

Jeżeli ktoś narusza Twoje granice i rozmowy na ten temat nic nie dają, to najlepszym rozwiązaniem będzie odcięcie się od kogoś takiego. Nie zawsze mamy niestety taką możliwość, ale jeśli w Twoim przypadku możesz to zrobić, nie wahaj się ani chwili!

#4. Zacznij zachowywać się w ten sam sposób

Kiedy wszelkie inne sposoby zawodzą, a Ty nie masz możliwości zerwania kontaktu, metoda oko za oko, ząb za ząb, może być jedynym, co Ci pozostanie. Być może okaże się, że Twoje zachowanie sprawi, że ta osoba również poczuje się niekomfortowo i wreszcie coś do niej dotrze.

Czytaj także: Sygnały, które świadczą o tym, że powinnaś udać się do psychologa

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj