Co to jest owulacja?
Pexels

W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat owulacji.

Chciałabyś się dowiedzieć, co to jest owulacja i jak ją obliczyć? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat owulacji.

Co to jest owulacja?

Owulacja nazywana jest inaczej jajeczkowaniem. To moment w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy komórka jajowa jest na tyle dojrzała, że jest gotowa do zapłodnienia. Przemieszcza się ona wtedy z jajnika do jajowodu.

Dlaczego warto znać termin owulacji?

Określenie owulacji jest niezwykle istotne dla osób, które planują zajść ciążę oraz dla tych, które chcą ciąży uniknąć. Pary, które planują ciążę powinny uprawiać seks w terminie owulacji, z kolei te, które nie planują powinny w tym czasie stosować środki antykoncepcyjne.

Jak obliczyć owulację?

Określenie owulacji jest najprostsze u dziewczyn, które miesiączkują regularnie, a długość ich cyklu wynosi 28 dni. W tym przypadku przyjmuje się, że owulacja występuje 14 dnia cyklu (liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Tyle w teorii. W praktyce termin owulacji może ulec zmianie na skutek stresu, przeziębienia, podróży, picia alkoholu… W związku z tym, że większość dziewczyn nie ma regularnych cykli, obliczenie owulacji nieco się komplikuje.

Owulację można rozpoznać po kilku objawach:

  • obfity śluz o konsystencji przypominającej białko kurzego jaja,
  • zwiększony popęd płciowy
  • wrażliwe piersi
  • ból podbrzusza po lewej lub prawej stronie

Bez wątpienia najpewniejszą metodą określenia owulacji jest wykonanie testu owulacyjnego. Takie testy dostępne są w każdej aptece i kosztują około 10 złotych.

Czytaj także: Nieregularny okres ? jakie są jego przyczyny?

Co to jest owulacja?
Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj