Co zrobić z jedzeniem po Świętach?
https://favim.com/image/6699829/

Nie lubisz marnować jedzenia i zastanawiasz się, co zrobić z resztkami po Świętach? W tym wpisie znajdziesz kilka pomysłów!

W każde Święta nasze stoły uginają się od nadmiaru jedzenia, którego najczęściej nie jesteśmy w stanie zjeść. Kolejne dni upływają nam na dojadaniu resztek, a i tak często zdarza się, że coś trzeba wyrzucić. W tym wpisie podpowiadamy, jak nie dopuścić do marnowania żywności.

Co zrobić z jedzeniem po Świętach?

Oczywiście optymalna sytuacja jest wtedy, gdy ilość jedzenia jest dostosowana do ilości domowników oraz gości, ale z doświadczenia wiemy, że jest to bardzo trudne do zrealizowania. W kolejnym roku postaraj się przekonać rodzinę, że można przygotować trochę mniej 🙂

#1. Zorganizuj rodzinną wymianę

Często zdarza się, że na Wigilię każdy z gości przynosi coś od siebie. W tej sytuacji warto zorganizować wymianę, która polega na tym, że każdy dostaje po kolacji pakunek z potrawami, przygotowanymi przez kogoś innego. Najważniejsze jednak jest to, aby nikt nie wyszedł z pustymi rękami.

#2. Poczęstuj sąsiadów lub znajomych

Co prawda większość osób jest po Świętach przejedzona, ale z drugiej strony takie częstowanie to szansa na odkrycie nowych smaków lub znanych potraw w innej odsłonie. Zapytać nie zaszkodzi, a nóż okaże się, że ktoś z chęcią weźmie od Ciebie trochę jedzenia?

#3. Wesprzyj potrzebujących

Chociaż w tym roku akcja ?Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” została odwołana, to możesz zorganizować coś na własną rękę. Być może na Twoim osiedlu są ludzie, którzy od dawna nie mieli okazji zjeść czegoś smacznego? Warto wspierać ich nie tylko od Święta, ale teraz w szczególności należy o nich pamiętać.

#4. Wykorzystaj miejsce w zamrażalniku

Mrożenie resztek to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie marnowaniu jedzenia. Problemem jest zazwyczaj ograniczone miejsce w zamrażarce. Nie każda potrawa może też być przechowywana w ten sposób. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie mini-plan, w którym dokładnie rozpiszesz, co i kiedy zjesz, a co zostawisz na później. Pamiętaj, że zamrożone jedzenie również ma ograniczony czas przechowywania.

Czytaj także: Jak utrzymać formę w czasie Świąt?

Co zrobić z jedzeniem po Świętach?
Zdjęcie autorstwa Nastasya Day z Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj