W tym roku czeka Cię wybór nowej szkoły, a Ty nie możesz się zdecydować, gdzie złożyć papiery? Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Jesteś uczniem 5 klasy? W takim razie wybór nowej szkoły, czeka Cię dopiero za 3 lata. Jeśli jednak w tym roku kończysz gimnazjum i nie wiesz co dalej, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

1. Twoje zainteresowania. To powinien być pierwszy punkt przy wyborze szkoły. Jeśli już wiesz, kim chcesz być w przyszłości, to sprawę masz ułatwioną – sama wiesz, czy powinnaś iść do technikum, czy liceum będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli jeszcze nie odkryłaś swojej pasji, to znajdź kilka zawodów, które są dobrze płatne i które mogłabyś wykonywać. Pamiętaj, że chociaż wybór szkoły średniej jest ważny, to zawsze wszystko można zmienić. Osoby niezdecydowane powinny skorzystać z doradztwa zawodowego (test można znaleźć w Internecie).

2. Twoje wyniki. Wyniki testów są ważne jeżeli chodzi o wybór szkoły, bo to od nich zależy, czy przyjmą Cię tam, gdzie chcesz. Najlepiej wybierz kilka szkół, z różnymi progami punktowymi. Jeśli liczba uzyskanych przez Ciebie punktów, oscyluje wokół dolnej granicy, to weź pod uwagę, że poziom nauczania, może być wysoki, w związku z czym, w danej szkole, będziesz mieć sporo zakuwania.

3. Odległość od miejsca zamieszkania. Jest to również dość istotna kwestia – jeśli Twoja wymarzona szkoła znajduje się daleko od domu, to musisz przemyśleć (i pewnie omówić z rodzicami), jak będziesz tam dojeżdżać. Istnieją oczywiście internaty, ale mieszkanie tam wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

4. Znajomi. Nie powinnaś swojej przyszłości uzależniać od tego, jakie plany na życie mają Twoi znajomi (w końcu nawet jeśli pójdziecie do różnych szkół, to i tak możecie utrzymywać ze sobą kontakt), ale oczywiście miło mieć kogoś znajomego w nowej szkole.

Czytaj dalej:

1 KOMENTARZ

 1. Rok temu stanęłam przed takim wyborem. Polecam:
  1. Zakupić sobie repetytoria do przedmiotów, które chcemy rozszerzać oraz te z którymi mamy problem.
  2. Nie stresować się i wyspać się przed testami.
  3. Nie iść tam gdzie koleżanki tylko tam gdzie podpowiada serce.
  4. Podpytajcie się o szkołę, do której chcecie iść.
  5. Jeśli się nie dostaniecie tam gdzie chcecie…Świat się nie zdetronizuje. Uczyć się można wszędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here