Źródło: Pinterest

Depresja to problem, który dotyka wiele nastolatek. Jak sobie z nim radzić? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Problemy z cerą, tycie, nieodwzajemniona miłość, złamane serce, problemy w domu… Przyczyn złego humoru może być wiele. Co jednak, jeśli zły nastrój nie mija i przeradza się w depresję? Brak wsparcia ze strony rodziców może to jeszcze potęgować. Jak sobie z nią poradzić i gdzie szukać pomocy? Czytaj dalej.

Depresja u nastolatków – jak ją wyleczyć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest depresja. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym i jest to nic innego jak zespół zaburzeń dotyczących nastroju.

Objawy depresji

Pierwsze co nasuwa nam się na myśl, to przygnębienie. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy obniżony nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas i wpływa na nasze funkcjonowanie oraz życie codzienne. Oprócz tego można wyróżnić jeszcze szereg innych objawów:

  • Poczucie zobojętnienia – nic już nie jest ciekawe, dawne zainteresowania przestają mieć znaczenie;
  • Problemy ze snem – zarówno bezsenność, jak i nadmierna potrzeba snu (te objawy mogą świadczyć także o innych chorobach, dlatego nie zawsze są utożsamiane z depresją);
  • Pesymistyczne myślenie;
  • Poczucie nieuzasadnionego lęku – osoba cierpiąca na depresję najczęściej nie jest w stanie wyjaśnić czego konkretnie się boi;
  • Problemy z koncentracją;
  • Brak lub nadmierny apetyt – niektórzy nie mogą nic przełknąć, a inni swoje problemy po prostu ,,zajadają”;
  • Agresja, aroganckie zachowanie – to taka jakby ,,maska”, którą zakłada nastolatek, aby zwrócić na siebie uwagę. Często te zachowania są jednak utożsamiane z buntem i są po prostu bagatelizowane.

To tylko kilka z objawów depresji. Nie należy zapominać o tym, że powyższe objawy mogą wywoływać kolejne problemy (np. nadmierny apetyt może być przyczyną bulimii, brak apetytu może zatrzymać miesiączkę, a bezsenność może powodować ból głowy).

Jak poradzić sobie z depresją?

Niestety najczęściej nastolatki są same ze swoim problemem. Zabiegani rodzice bagatelizują objawy (a nawet wyraźne sugestie), myśląc, że to tylko chwilowa fanaberia, która z wiekiem sama minie. Depresja jest trudną chorobą, dlatego potrzebna jest pomoc specjalisty, aby ją wyleczyć.

Gdzie szukać pomocy?

Warto zacząć od szkolnego psychologa, który powinien pokierować dalej. Jeśli możemy liczyć na wsparcie rodziców, to od razu wybierzmy się do psychologa, a jeśli nie, to pomóc powinien lekarz rodzinny, który da skierowanie do specjalisty.

Czytaj także: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Depresja u nastolatków

Źródło zdjęć: Pinterest

2 KOMENTARZE

  1. Powiem tak . Mam depresje chodziłam to psychologów i każdy mówił to samo , miałam podejrzenia wcześniej mówiłam o tym mamie jednakże nigdy nie wierzyła a za każdą ranę dostałam ochrzan rodzice mówili że robię to dla szpanu. Dopiero uwierzyli gdy jeden z psychologów sam powiedział . Po wyjściu od Niego usłyszałam od mamy że jest to choroba do powstrzymania i na tych słowach zakończyły się wizyty u psychologów.

  2. U nas pomogła wizyta u psychologa a później psychoterpia.. Oczywiście ciężko było go namówić, ale później już jakoś poszło. Opłacało się.. już od paru spotkan widać było efekty terapii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj