W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat pracy dorywczej.

Własne pieniądze to marzenie większości z nas, prawda? Dopóki chodzimy do szkoły zarabianie wydaje się nie być wcale takie proste. Pojawia się zatem pytanie: jak sobie dorobić? W dzisiejszym wpisie powiemy sobie o pracy dodatkowej, którą możemy wykonywać już jako nastolatkowie i którą możemy pogodzić z nauką.

Dorywcza praca – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Na początek trochę kwestii prawnych. Możesz legalnie pracować na umowę zlecenie, za zgodą rodzica, po ukończeniu 16 roku życia. Możesz być zatrudniony na okres wakacji. Nie możesz pracować w niedzielę. Obowiązuje cię wówczas 7-godzinny tryb pracy. Masz również ograniczenie wykonywania pewnych czynności. Możesz wykonywać tylko prace lekkie.

Istnieje również zatrudnienie tzw. ,,na czarno”, nie ma tam żadnych ograniczeń, pracujesz bez umowy, jednak rzadko się zdarza, aby można było znaleźć zatrudnienie poniżej 16 roku życia. Pracy wykonywanej ,,na czarno” nie można wpisać jako doświadczenia w swoim CV, ponieważ nie ma na to prawnego potwierdzenia.

Fakty dla pełnoletnich czytelników: Do 26 roku życia z Waszego wynagrodzenia nie jest odciągany podatek. Kiedy wykonujecie jakieś drobne usługi, możecie wykonywać je legalnie, bez rejestrowania działalności, dopóki Wasz miesięczny przychód nie przekroczy połowy płacy minimalnej. W 2020 roku limit ten wynosi 1300 złotych.

Na jaki rodzaj pracy można liczyć przed osiemnastką?

  • Warto zgłosić się do restauracji McDonald’s, ponieważ oferują oni pracę na wakacje od 16 roku życia, na umowie zlecenie;
  • Wiele sklepów osiedlowych poszukuje osób do sprzedaży i wykładania towaru;
  • Można zaoferować swoją pomoc w sprzątaniu w sklepach/hotelach/prywatnych domach;
  • Być może któryś z sąsiadów potrzebuje pomocy przy koszeniu trawy lub zwożenia drewna;
  • Popularną pracą wśród młodych ludzi jest roznoszenie ulotek;
  • Obsługiwanie gości podczas imprez okolicznościowych;
  • Opieka nad dzieckiem (to dosyć odpowiedzialna praca, dlatego na początek celujmy w nieco starsze, bardziej samodzielne dzieci);
  • Pomaganie w nauce młodszym za drobną opłatą;
  • Drobne naprawy za pieniądze.

Jak znaleźć pracę dorywczą?

Musisz intensywnie szukać. Warto dołączyć do grup na Facebook’u i na bieżąco śledzić zamieszczane tam posty. Można również samemu zapytać o pracę. Przeglądaj portale typu pracuj.pl i ogłoszenia, figurujące jako dodatkowe. Pytaj, to bardzo ważne. Pracodawca musi poczuć, że jesteś zaangażowany i chcesz pracować. Niepewność jest bardzo dużym minusem.

Czy da się pogodzić pracę dodatkową ze szkołą?

Oczywiście, że tak. Jednak musisz to dobrze przemyśleć. Nie zawsze grafik będzie elastyczny, a praca to spore zobowiązanie. Trzeba też wziąć pod uwagę różne natężenie zadań domowych. Zawsze możesz zdecydować się na pracę w weekendy. Na pewno warto spróbować. Własne pieniądze są naprawdę fantastyczną sprawą dla młodego człowieka. Można nauczyć się doceniać wartość pieniądza, zarządzać swoimi finansami, a także oszczędzać. Jest to też w pewnym sensie usamodzielnienie i odciążenie rodziców w kwestii drobnych wydatków, które możemy pokryć ze swoich pieniędzy.

Czytaj także: Zostań influencerem i zarabiaj w Internecie!

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj