Fake news - jak nie dać się na nie nabrać?
Fake news - jak nie dać się na nie nabrać?

Z fake newsami mamy do czynienia każdego dnia. Jak nie dać się na nie nabrać? Oto kilka niezawodnych sposobów!

Według Wikipedii fake news to inaczej nieprawdziwa lub częściowo nieprawdziwa informacja, publikowana w mediach. Najczęściej ma ona charakter sensacyjny, a jej celem jest osiągnięcie korzyści finansowych, prestiżowych bądź politycznych. Z fake newsami mamy do czynienia każdego dnia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jak nie dać się nabrać na nieprawdziwe informacje? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Ofiary fake newsów

Ofiarami fake newsów może stać się każdy z nas, choć najczęściej są nimi celebryci. Sławni ludzie muszą mierzyć się z wieloma nieprawdziwymi informacjami na swój temat. Fake newsy, które w roku 2022 osiągnęły największe zasięgi, dotyczyły takich gwiazd, jak: Elon Musk, Kayne West, Leonardo DiCaprio czy Shakira. Więcej ciekawostek na temat celebrytów najbardziej kojarzonych z fake newsami znajdziesz na blogu ExpressVPN.

Jak nie dać się nabrać na fake newsy?

Zanim uwierzysz w kolejną sensacyjną informację przeczytaną w Internecie, upewnij się, że nie jest to fake news.

Sprawdzaj źródła

Pod każdym artykułem, w szczególności tym zawierającym zaskakujące informacje na jakiś temat, powinno znajdować się wiarygodne źródło. Jeżeli go brakuje, musisz liczyć się z tym, że news może być nierzetelny. Nie daj się nabrać na informatorów ,,z bliskiego otoczenia celebrytów”, którzy zdradzają ich sekrety. Najczęściej są to ci sami dziennikarze, którzy następnie tworzą wpisy na ten temat.

Korzystaj z wiarygodnych stron

Wiele serwisów słynie z publikowania nieprawdziwych, zmanipulowanych informacji. Niby wszyscy widzą, że to fake, a jednak i tak czytają, komentują, a koniec końców wierzą w te wiadomości. Bo przecież w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Jeżeli nie chcesz narażać się na czytanie nieprawdziwych newsów, korzystaj jedynie z wiarygodnych stron.

Włącz myślenie

Pamiętaj, że serwisy plotkarskie (ale nie tylko!) żyją z publikowania sensacyjnych wiadomości. Im artykuł jest bardziej kontrowersyjny i ma bardziej chwytliwy tytuł, tym więcej wyświetleń, komentarzy i udostępnień. Z drugiej strony wielu celebrytów godzi się na publikowanie fake newsów na swój temat, w myśl zasady: ,,nieważne jak mówią, byleby nie przekręcali nazwiska„. Włączy myślenie, a z pewnością nie dasz się zmanipulować.

Weryfikuj informacje na własną rękę

Sprawdzaj, czy dane informacje pojawiły się również na innych stronach, a przede wszystkim zaglądaj na profile bohaterów artykułów. Fake newsy są najczęściej dementowane przez osoby, których one dotyczą. Jeżeli trafisz na oświadczenie opublikowane w odpowiedzi na artykuł, masz pewność, że miałaś do czynienia z nieprawdziwą wiadomością.

Fake newsy to tylko jedno z zagrożeń, jakie czyhają na nas w Internecie. Aby się przed nimi chronić, zajrzyj do naszego wpisu: Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?.

Fake news – jak nie dać się na nie nabrać?

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj