Chciałabyś umieć zachować się w każdej sytuacji i uchodzić za osobę dobrze wychowaną? Koniecznie zobacz nasz poradnik z podstawami savoir-vivre!

Choć na co dzień mało która z nas zachowuje się jak dama (część dziewczyn wręcz robi wszystko, aby nikt ich o to nie posądził 🙂 to są jednak pewne sytuacje, gdy powinno się widzieć co można, a czego lepiej nie robić. Przykładów można przytoczyć wiele, nam od razu nasuwają się na myśl dwie: rodzinna uroczystość i poznanie rodziców ukochanego. To zdecydowanie są momenty, podczas których musimy wywrzeć na innych dobre wrażenie, a brak dobrego wychowania może nas słono kosztować (obgadanie przez rodzinę lub brak przychylności u rodziców naszego chłopaka). Przed Wami kilka podstawowych zasad dobrego wychowania, które należy zapamiętać i stosować (najlepiej każdego dnia).

Jak być damą, czyli podstawy savoir-vivre

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia znaczenia savoir-vivre. Savoir z francuskiego znaczy wiedzieć, a vivre – żyć. Połączenie tych dwóch słów można tłumaczyć dosłownie jako znajomość życia, a dokładniej chodzi o znajomość dobrych manier i umiejętność zachowania się w towarzystwie.

SAVOIR-VIVRE NA SPOTKANIU:

Powitanie. Być może nigdy nie zwracałaś uwagi na to, kto pierwszy podaje rękę, ale panują tu ustalone reguły. Pierwszeństwo w tym przypadku ma osoba starsza, pracująca na wyższym stanowisku i kobieta, dlatego jeśli poznajesz rodziców swojego ukochanego, to nie wypada Ci jako pierwszej wyciągać do nich ręki.

Punktualność. Jeśli chcesz być postrzegana jako dama, zapomnij o spóźnianiu się, bo po prostu nie wypada. Lepiej być odrobinę za wcześnie niż kazać innym na nas czekać.

Guma do żucia. Żucie gumy podczas oficjalnych spotkań czy uroczystości jest po prostu nieeleganckie. Zanim przyjdziesz do kogoś w odwiedziny lub pojawisz się na rodzinnej imprezie, dyskretnie wyrzuć gumę do kosza.

Rozmowa. Przede wszystkim nie wolno innym wchodzić w zdanie, ani przeklinać. Nie wypada też obgadywać innych, dlatego nigdy tego nie rób, a gdy ktoś inny zaczyna plotkować, postaraj się dyskretnie zmienić temat.

Odwiedziny. Nie powinno się przychodzić w gości z pustymi rękoma, dlatego zawsze weź ze sobą bukiecik kwiatów lub bombonierkę.

SAVOIR-VIVE PODCZAS JEDZENIA:

Siedzenie. Staramy się siedzieć prosto, a łokcie trzymamy jak najbliżej siebie. Podczas siadania i wstawania staramy się odsuwać krzesło jak najciszej. Rąk nie chowamy pod stołem!

Sztućce. Jeśli przy Twoim talerzu jest rozłożone kilka rodzajów sztućców, które na dodatek są różnej wielkości, to w pierwszej kolejności sięgamy po te ułożone po zewnętrznej stronie, czyli najdalej od talerza (talerzy).

Jedzenie. Czekamy aż wszyscy dostaną swoje talerze i dopiero wtedy zaczynamy jeść. Jeśli chcemy sięgnąć ze stołu coś, co nie stoi bezpośrednio przed naszym talerzem, to prosimy kogoś o podanie półmiska. Machanie ręką, a następnie jedzeniem przed nosem sąsiada, jest niegrzeczne. Jeśli w jedzeniu znajdziemy coś twardego, to dyskretnie przykładamy serwetkę do ust, aby się tego pozbyć.

Serwetka. Serwetkę rozkładamy i kładziemy sobie na kolanach podczas jedzenia. Po skończonym posiłku kładziemy ją obok talerza, po lewej stronie. Uwaga! Ta serwetka nie służy do wycierania ust! W tym celu wykorzystujemy serwetkę z bibułki, którą po posiłku zostawiamy na talerzu.

SAVOIR-VIVRE – INNE ZASADY:

Wysiadanie z auta. Aby wysiąść z auta nie pokazując wszystkim dookoła swojej bielizny (dotyczy oczywiście dziewczyn w spódnicach i sukienkach), należy wyciągnąć złączone nogi, a dopiero później wstać.

Telefony. Oczywiście nie chodzi o telefony do przyjaciółek lub najbliższej rodziny 🙂 Nie wypada dzwonić po godzinie 22 oraz przed 9 rano. Jeśli masz przy sobie komórkę podczas oficjalnych spotkań (a nawet podczas randki!), nie zapomnij jej wyciszyć. Nie powinnaś również pisać smsów lub bawić się telefonem.

Ubiór. Staramy się wyglądać elegancko i nie odkrywamy zbyt wiele. Decydując się na odsłonięcie nóg, zakładamy zabudowaną górę i odwrotnie. Zbyt duża ilość kolorów również nie jest dobrze widziana.

Poprawianie makijażu. Takie rzeczy robimy w samotności, a bron boże przy stole!

 podstawy savoir-vivre

Źródło zdjęć: Pexels | http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj