Chciałabyś umieć zachować się w każdej sytuacji i uchodzić za osobę dobrze wychowaną? Koniecznie zobacz nasz poradnik z podstawami savoir-vivre!

Choć na co dzień mało która z nas zachowuje się jak dama (część dziewczyn wręcz robi wszystko, aby nikt ich o to nie posądził 🙂 to są jednak pewne sytuacje, gdy powinno się widzieć co można, a czego lepiej nie robić. Przykładów można przytoczyć wiele, nam od razu nasuwają się na myśl dwie: rodzinna uroczystość i poznanie rodziców ukochanego. To zdecydowanie są momenty, podczas których musimy wywrzeć na innych dobre wrażenie, a brak dobrego wychowania może nas słono kosztować (obgadanie przez rodzinę lub brak przychylności u rodziców naszego chłopaka). Przed Wami kilka podstawowych zasad dobrego wychowania, które należy zapamiętać i stosować (najlepiej każdego dnia).

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia znaczenia savoir-vivre. Savoir z francuskiego znaczy wiedzieć, a vivre – żyć. Połączenie tych dwóch słów można tłumaczyć dosłownie jako znajomość życia, a dokładniej chodzi o znajomość dobrych manier i umiejętność zachowania się w towarzystwie.

SAVOIR-VIVRE NA SPOTKANIU:

Powitanie. Być może nigdy nie zwracałaś uwagi na to, kto pierwszy podaje rękę, ale panują tu ustalone reguły. Pierwszeństwo w tym przypadku ma osoba starsza, pracująca na wyższym stanowisku i kobieta, dlatego jeśli poznajesz rodziców swojego ukochanego, to nie wypada Ci jako pierwszej wyciągać do nich ręki.

Punktualność. Jeśli chcesz być postrzegana jako dama, zapomnij o spóźnianiu się, bo po prostu nie wypada. Lepiej być odrobinę za wcześnie niż kazać innym na nas czekać.

Guma do żucia. Żucie gumy podczas oficjalnych spotkań czy uroczystości jest po prostu nieeleganckie. Zanim przyjdziesz do kogoś w odwiedziny lub pojawisz się na rodzinnej imprezie, dyskretnie wyrzuć gumę do kosza.

Rozmowa. Przede wszystkim nie wolno innym wchodzić w zdanie, ani przeklinać. Nie wypada też obgadywać innych, dlatego nigdy tego nie rób, a gdy ktoś inny zaczyna plotkować, postaraj się dyskretnie zmienić temat.

Odwiedziny. Nie powinno się przychodzić w gości z pustymi rękoma, dlatego zawsze weź ze sobą bukiecik kwiatów lub bombonierkę.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here