Koronawirus zmienił na jakiś czas nasze życie – aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, wiele osób pozostaje w domowej kwarantannie, a każdy powinien przestrzegać ściśle zaleceń instytucji sanitarnych dotyczących zachowania higieny.
Chodzi tu przede wszystkim o częste i dokładne mycie rąk, ale nie tylko – należy także zasłaniać usta podczas kaszlu, zatrzymać dystans w kontaktach poza domem oraz dezynfekować sprzęty, które często są dotykane, jak klamki, przyciski w windzie etc. Co ważne, powinno także odkażać się swój smartfon. Dlaczego i jak to dobrze zrobić?
Telefon – źródło zarazków
Wydaje ci się, że najwięcej zarazków jest na klamkach? Albo sedesie w toalecie publicznej? Niestety okazuje się, że najwięcej zarazków jest na twoim telefonie komórkowym! Smartfon ma teraz każdy, niektórzy nawet kilka sztuk. Mało kto już korzysta z telefonów stacjonarnych. Nowoczesne smartfony można kupić w wielu punkach stacjonarnych, a także online – szczególnie młodzi ludzie decyduje się na kupno najnowszych modeli telefonów z rynku chińskiego, który jest głównym dostawcą sprzętu elektronicznego na świecie. Dowiedz się gdzie robić zakupy w internecie i znajdź tam wymarzony model smartfonu.
Telefon mamy zawsze ze sobą, często trzymamy go w brudnych rękach czy chowamy w kieszeniach ubrań. Zdarza się też, że kładziemy go na stolikach w restauracjach czy na ladzie sklepowej. Czasem pokazujemy coś znajomym w telefonie i dajemy im go do potrzymania. W tych wszystkich sytuacjach smartfon zbiera zarazki.
Co jest na Twoim smartfonie?
Na twoim smartfonie mogą znajdować się:
- pot, sebum, resztki makijażu, złuszczony naskórek od przykładania do twarzy podczas rozmów,
- wirusy grupy i innych chorób, w tym koronawirusa,
bakterie e.coli, - paciorkowce,
- gronkowce.
Brzmi strasznie? Na szczęście można – i trzeba – odkażać telefon, dzięki czemu nie będzie on pełen zarazków i zanieczyszczeń.
Czyszczenie etui
Na początek wyczyść etui. Jeśli twój smartfon ma case, koniecznie go zdejmij i przetrzyj. Możesz użyć do tego suchej ściereczki lub mokrej zamoczonej w roztworze z wody i mydła, o ile materiał etui na to pozwala. Pamiętaj, by dokładnie przemyć etui z każdej strony. Jeśli nie da się zdjąć case’a, umyj go i tak, ale wtedy jedynie suchą ściereczką i uważając, by nie uszkodzić aparatu telefonu.
Odkażanie smartfonu: zasady
Jak odkazić sam smartfon, już po zdjęciu etui? Należy postępować wedle kilku zasad:
- Odkażaj telefon na sucho, by nie uszkodzić aparatu i samego telefonu. Producenci smartfonów przestrzegają przed myciem telefonów na morko za pomocą mydła czy płynu antybakteryjnego. Płyny mogą uszkodzić smartfon.
- Wyjątkiem od reguły nieczyszczenia smartfonu na mokro jest używanie specjalnego żelu lub płynu przeznaczonego do czyszczenia urządzeń elektronicznych, które nie powodują uszkodzeń na telefonach. Można znaleźć w Internecie takie specyfiki, trzeba tylko upewnić się, że nadają się one do czyszczenia smartfonu. Nie jest jednak konieczne kupowanie specjalnego żelu – z powodzeniem da się wyczyścić telefon na sucho.
- Idealną ściereczką do czyszczenia smartfonu jest taka wykonana z mikro fibry, przeznaczona także do czyszczenia np. okularów. Ma ona miękkie włókna, które nie powodują uszkodzeń, a usuwają tłuszcz i brud, na którym gromadzą się drobnoustroje.
- Alternatywnie można użyć jednorazowych chusteczek nasączonych płynem, o ile mają one zaznaczone na opakowaniu, że nadają się do czyszczenia ekranów urządzeń elektronicznych.
- Należy pamiętać, by nie czyścić smartfonu ubraniem, np. brzegiem koszulki, bo to nic nie da.
To, co jeszcze jest szczególnie ważne przy czyszczeniu smartfonu, to regularność. Najlepiej przynajmniej raz dziennie wycierać smartfon.
Jak dbać o smartfon nie tylko w czasie pandemii?
Nie tylko w czasie pandemii istotne jest odkażanie smartfonu – trzeba to robić zawsze, bo inne zarazki, nie tylko koronawirusa, zbierają się na nim. Ponadto, by właściwie dbać o smartfon, warto zabezpieczyć ekran folią ochronną lub hartowanym szkłem, dzięki czemu nie stłucze się ekran w razie upadku, a także wybrać dopasowane do modelu etui, by chronić tył telefonu przed uszkodzeniami i zarysowaniami.
Autor: Anna L.