Nie umiesz odmawiać innym, ale często jesteś zła na siebie, że znowu komuś uległaś? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak nauczyć się mówić ,,nie”.

Asertywność to między innymi umiejętność odmówienia komuś bez poczucia winy. Niektórzy nie mają z tym problemu, a u innych powiedzenie ?nie? wywołuje wyrzuty sumienia. Należysz do tej drugiej grupy? Sprawdź, dlaczego powinnaś się od czasu do czasu na coś nie zgodzić.

Jak nauczyć się mówić ,,nie”?

Dlaczego boimy się odmówić?

Przyczyny mogą być różne. Jeśli grupa rówieśników namawia do wypicia piwa, to najczęściej chodzi o strach przed wyśmianiem lub wykluczeniem z grupy. Zgadzanie się na wszystko, może być również podyktowaniem tym, że nie chcemy zranić drugiej osoby naszą odmową. Troszcząc się jednak o komfort psychiczny innych, zapominamy o sobie i naszym własnym szczęściu. Są również sytuacje, gdy sprzeciw może nam zaszkodzić – gdy odmówimy nauczycielowi lub pracodawcy, może to oznaczać otrzymanie złej oceny, odebranie premii lub zwolnienie z pracy. Czy w takich sytuacjach warto być asertywnym? W tym wypadu decyzja zależy od Ciebie – są oczywiście sytuacje, na które nie powinniśmy pozwalać i nie należy dawać się wykorzystywać, ale może czasami lepiej zacisnąć zęby i po prostu odpuścić? Wszystko zależy od sytuacji.

Jak odmówić, gdy nie mamy na coś ochoty?

Po pierwsze zapamiętaj, że masz prawo powiedzieć ,,nie”. Jeśli zgodzisz się na coś, na co nie masz ochoty, to z pewnością będziesz na siebie później zła. Spróbuj przypomnieć sobie wszystkie takie sytuacje, które zdarzyły się dotychczas. Jeśli musisz coś przemyśleć, to po prostu o tym powiedz. Łatwiej będzie Ci też odmówić po czasie. Zastanów się, co będzie, jeśli odmówisz. Czy zawali się świat? Czy ta druga osoba sobie nie poradzi? Nie chodzi o to, żeby odmawiać pomocy komuś, kto jej potrzebuje, gdy masz możliwość zrobić dla kogoś coś dobrego. Chodzi o sytuacje, gdy np. ktoś chce Ci coś sprzedać – jeśli odmówisz, to znajdzie innego kupca, a Ty nie stracisz pieniędzy. Ktoś chce Cię wykorzystać, a Tobie jest to nie na rękę – z pewnością znajdzie kogoś innego, kto będzie w stanie mu pomóc. Jest wiele osób, które wykorzystują to, że inni mają dobre serce. Bądź czujna!

Umiecie mówić ,,nie” czy macie z tym problem? Piszcie w komentarzach!

Jak nauczyć się mówić ,,nie"?

Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

  1. Zróbcie wpis jak mówić wyraźnie i nie szybko bo ja mam z tym problem. Zawsze jak mówię to muszę się powtarzać bo nikt mnie nie rozumie bo za szybko gadam 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj