Myślisz, że nie masz zainteresowań? Uważasz, że nie jesteś w niczym dobry? Skończ z takim podejściem! Odnajdź pasję, przy pomocy naszych sposobów.

Nie zawsze jest tak, że rodzimy się z jakąś umiejętnością lub hobby. Bardzo często musimy wpierw nieco się natrudzić, zanim odkryjemy swoją pasję. Jeżeli należysz do grona osób, które nie mają zainteresowań i chcesz to zmienić, to ten wpis jest dla Ciebie.

Jak odnaleźć swoją pasję?

#1. Zdefiniuj słowo PASJA

Najpierw powinniśmy się skupić na zdefiniowaniu naszego kluczowego słowa, by skuteczniej poznać sposoby, jak to odnaleźć. Pasja według słownika języka polskiego to ?ogromne zamiłowanie do konkretnej dziedziny”. Wielu z nas niestety błędnie interpretuje jej znaczenie. Uważamy, że aby mieć pasję, musimy być doskonali w tym, co robimy. Powinniśmy dodatkowo posiadać talent i być ekspertami w tej konkretnej czynności. Nasze wyobrażenia nie pokrywają się jednak z rzeczywistością. Pasja to innymi słowy silne zamiłowanie, nie wynikające jednoznacznie z poczucia całkowitego zrozumienia i całościowego charakteru poznania tematu. Wypowiadając słowo ?pasja”, nie możemy zarazem łączyć tego z wyrazem ?talent”. Musimy pojąć, że są to dwie, całkowicie odrębne i niezależne od siebie stwierdzenia. Dlatego bowiem, aby odnaleźć pasję, musisz kierować się zamiłowaniem, a nie doświadczeniem i znajomością tej dziedziny. Można to również przedstawić w formie zdania: ?kieruj się sercem, a nie rozumem”, które idealnie tu pasuje.

#2. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos

Nie kieruj się zastrzeżeniami i propozycjami rodziców czy znajomych. Jeżeli chcesz odkryć swoją pasję, czyli inaczej zamiłowanie, nie możesz siebie okłamywać. To, że Twoi rodzice oczekują tego od Ciebie albo co według nich będzie dla Ciebie słuszne, nie oznacza, że Ty też podzielisz ich zdanie. Czasem mimo wielkich starań i chęci przekonania się do czegoś, to zwyczajnie nie wyjdzie. Nie chodzi o to, że za mało się starasz, tylko o to, że nie da się oszukać siebie. Dlatego więc nie możesz przejmować się opinią innych. Tylko Ty wiesz co jest dla Ciebie dobre i co lubisz robić, nikt nie jest wstanie zarazić Cię miłością do czegoś mimo ewidentnej niechęci Twojego organizmu, który odpowiada za siebie.

#3. Pasja ? Twoja przyszła praca

Pasja to Twoje hobby, coś co lubisz robić w wolnym czasie, do czego nikt Cię nie zmusza. Robisz to tylko z własnej chęci i zamiłowania. Nie wiąże się z Twoimi zarobkami. Oczywiście, warto wybrać pracę pod względem tego co lubisz, jednak istnieje ryzyko, iż zniechęcisz się, jak tylko zarobki z tym związane, nie spełnią Twoich oczekiwań. Ponadto ludzie nie mają tylko i wyłącznie jednego zainteresowania, lecz kilka, z tego więc powodu nie są w stanie łączyć pasji z pracą. W poszukiwaniu pasji musimy więc kierować się jedynie własnymi upodobaniami, a nie łączyć tego z pracą.

#4. Przeprowadź wywiad z samym sobą

Zadaj sobie kilka ważnych pytań, takich jak: ?Co lubisz oglądać na Instagramie/ YouTubie?”, ?Co robisz, kiedy bardzo się nudzisz?”, ?Jakiego rodzaju filmy i książki lubisz?”, ?Podczas wykonywania jakich czynności, tracisz poczucie czasu?”, ?Jakie jest Twoje marzenie?”. Dzięki tym pytaniom będziesz mógł dowiedzieć się, co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność lub kto Cię inspiruje. Zapamiętaj też, że pasją nie tylko możemy określić np. granie na pianinie czy taniec, ale również zamiłowanie do książek z danej tematyki, filmy z gatunku np. Sci-fi lub zainteresowanie konkretną tematyką np. kryminologią, historią USA czy daną rasą zwierząt.

#5. Dowiedz się, jak pozyskiwać informacje

Jeśli już wiesz, że lubisz daną tematykę np. gotowanie, zastanów się jak czerpać wiedzę, potrzebną Ci do stawania się w tym lepszym. Mogą być to ukierunkowane książki, profile na Instagramie, konta na YouTubie czy blogi. Najlepszym motorem napędzającym Twoją pasję bądź jej poszukiwanie, jest znalezienie mentora, idola. To on da Ci kopa motywującego, a czasem może zarazić Cię swoim zamiłowaniem albo pozwoli Ci zgłębiać dalej wiedzę.

Teraz już wiesz, jak odnaleźć pasję w życiu i jak ją pielęgnować, aby stawać się w tym coraz lepszym. Zapamiętaj jednak, aby się nie poddawać. Każdy z nas ma jakiś talent i pasję, jednak niektórym jej odnalezienie zajmuje więcej niż innym. Jest to całkowicie normalne i nie powinieneś się tym przejmować. Wytrwale szukaj dalej, bo tylko to zapewni Ci zamierzony efekt, jakim jest odnalezienie pasji.

Czytaj także: Jak zmienić swoje życie na lepsze?

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj