Jesienna chandra czy depresja?
Źródło: Pinterest

Odczuwasz ostatnio niepokój, lęk lub panikę? Zobacz, co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej.

Pandemia mocno dała w kość nam wszystkim. Ucierpiało przez nią nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Kiedy sytuacja zaczęła powoli się polepszać, stanęliśmy przed kolejnym wyzwaniem: agresją Rosyjskiej Federacji wobec naszych sąsiadów. Wielu z nas zaczęło panikować i zamartwiać się, co nie pozwala skupić się na codziennych obowiązkach. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Co zrobić, żeby poczuć się chociaż trochę lepiej? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak poprawić swoje samopoczucie psychiczne w tak trudnych czasach?

Ogranicz korzystanie z social mediów

Ciągłe czytanie pesymistycznych wiadomości może zaszkodzić Ci jeszcze bardziej. Oczywiście, dobrze jest wiedzieć co się dzieje, ale ciągłe przebywanie w Internecie nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego poświęć czas na czynności offline, np. rozmowę z kimś bliskim.

Spędzaj jak najwięcej czasu z bliskimi

Przy nikim nie poczujesz się tak bezpiecznie, jak przy swojej rodzinie, partnerze czy przyjaciołach. Porozmawiaj z nimi o swoich uczuciach, a na pewno Cię wesprą i zapewnią, że nie jesteś sama. Spędź z nimi czas grając w gry, wspólnie gotując, oglądając ulubione filmy czy wychodząc na miasto. Trochę frajdy i radości pozwoli Ci chociaż na chwilę zapomnieć o przykrych wydarzeniach.

Rób to, co kochasz i co sprawia Ci frajdę

Zamiast się zamartwiać, poświęć się swojemu hobby: maluj, rysuj, pisz, tańcz, biegaj, słuchaj muzyki. Rzeczy, które są dla nas przyjemne, pomagają zredukować stres i negatywne emocje, a przy tym poprawiają humor.

Zrób coś tylko dla siebie

Relaksująca kąpiel, ulubiony deser, zakupy czy też spa. Zrób coś tylko dla siebie, coś co Cię zrelaksuje i odstresuje, coś czego wcześniej sobie odmawiałaś. Teraz jest idealny moment, aby chociaż na chwilę zrezygnować z diety czy oszczędzania.

Odpuść sobie

Jeśli w tym czasie nie dasz rady chodzić codziennie do szkoły, dużo się uczyć, uczęszczać na dodatkowe zajęcia czy brać udział w konkursach, to odpuść sobie! Nawet jeśli do tej pory byłaś we wszystkim perfekcyjna, pamiętaj, że każdy może mieć gorszy czas. Nie rób czegoś na siłę, a jeśli czujesz, że nie dajesz rady, to po prostu odpocznij. Nadrobisz, kiedy poczujesz się lepiej ?

Nie myśl: ?A co będzie, jeśli??

Tego typu myśli dodatkowo nakręcają Twój strach i panikę. Oczywiście, warto mieć zawsze plan B w razie jakiegoś niespodziewanego wypadku, ale nie rozmyślaj po nocach co się stanie. Pamiętaj, że nasz kraj jest na ten moment bezpieczny, a w razie jakiegoś niebezpieczeństwa zostaniemy szybko powiadomieni.

Zasięgnij porady od specjalisty

Jeśli naprawdę czujesz się przytłoczona, smutna, masz ataki paniki, jesteś ciągle zestresowana i w żaden sposób nie możesz sobie z tym poradzić, nie bój się mówić o tym innym. Zasięgnij porady specjalisty: lekarza, psychologa, nauczyciela w szkole, ale także rodziców, przyjaciół. Pamiętaj, że nie jesteś sama! Na pewno znajdzie się ktoś, kto okaże Tobie pomoc i wsparcie. Nie wstydź się swoich uczuć, masz prawo czuć się źle.

Pamiętaj – razem możemy więcej, dlatego jak coś się dzieje, nie trzymaj tego w sobie, tylko rozmawiaj i spotykaj się z innymi. Wspierajcie się wzajemnie, a będzie Wam o wiele łatwiej.

Czytaj także: Jak możesz okazać swoje wsparcie Ukrainie?

depresja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj