Wyjazd na wakacje zbiegnie Ci się z okresem? Sprawdź, jak sobie poradzić w tej sytuacji!

Wakacje to piękny czas, pełen dobrej zabawy i beztroski. Najczęściej zaczynajmy je planować już na kilka miesięcy wcześniej. Chcemy mieć wszystko pod kontrolą, by nic nie popsuło nam wypoczynku. Plany może nam jednak pokrzyżować okres. Jeśli pojawia się on regularnie, to możemy spróbować dostosować do niego urlop. Jeśli jednak nasz cykl jest nieregularny, musimy być przygotowane na wszystko. Pod wpływem stresu i przy zmianie klimatu miesiączka może pojawić się wcześniej lub później niż zwykle – warto o tym pamiętać, planując wczasy.

Jak poradzić sobie z miesiączką na wakacjach?

Przede wszystkim nie dajmy się zaskoczyć. Jeśli zdarzają nam się nieregularne cykle, to koniecznie zabierzmy ze sobą chociaż kilka wkładek i podpasek lub tamponów. Bądźmy też gotowa na to, że okres może być bardziej (lub mniej) obfity niż zwykle, szczególnie jeśli zmieniamy klimat.

Dziewczyny, które stosują antykoncepcję hormonalną, mogą przesunąć okres, biorąc dwa opakowania tabletek (lub stosując dwa opakowania plastrów) pod rząd, bez robienia tygodniowej przerwy. Taką decyzję warto jednak skonsultować wcześniej z ginekologiem. Jeśli nie stosujecie antykoncepcji, to stanowczo odradzamy decydowanie się na nią tylko po to, aby nie mieć okresu na wakacjach,

Co zrobić, gdy już pojawi się okres?

Przede wszystkim nie pozwólmy, by miesiączka popsuła nam wakacje. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie tamponów. Dzięki nim nie czujemy, że mamy okres i nie musimy martwić się, że coś nam się przesunie. Z tamponem nie trzeba rezygnować z kąpieli w wodzie, co w przypadku podpasek jest oczywiście niemożliwe. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tamponów – od mini do maksi. Jeśli nie mamy z nimi wprawy, możemy kupić takie, które mają specjalny aplikator, ułatwiający ich poprawne umieszczenie w pochwie. Pamiętajmy, by wymieniać je co 3-4 godziny, a jeśli krwawienie jest obfite, to nawet częściej.

Kubeczki menstruacyjne są popularne od niedawna. Dziewczyny, które ich używają, bardzo sobie chwalą, więc może warto dać im szansę. My nie miałyśmy jeszcze okazji ich testować, dlatego nie jesteśmy w stanie ocenić jak sprawdzają się w czasie wakacji.

Pamiętajmy o higienie!

W TE dni higiena jest bardzo ważna. Weźmy ze sobą specjalny płyn, a jeśli mamy utrudniony dostęp do łazienki, to zabierzmy ze sobą chusteczki do higieny intymnej i przemywajmy się dwa razy dziennie. Podczas menstruacji łatwo o infekcję, dlatego używajmy jedynie czystych ręczników, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to zastąpmy je ręcznikami papierowymi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto zabrać ze sobą tabletki przeciwbólowe, zapasową parę majtek (na wszelki wypadek), a także plastikowy pojemniczek na zużyte tampony, gdyśmy nie miały gdzie ich wyrzucić. Wysokie temperatury i zbyt długie przebywanie na słońcu, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może sprawić, że krwawienie będzie bardziej obfite. Aby tego uniknąć, nie przebywaj zbyt długo na słońcu, szczególnie w okolicach godziny 12:00.

miesiączka podczas wakacji

Źródło zdjęć: Pexels

3 KOMENTARZE

  1. Oczywiście, że można uregulować miesiączkowanie. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa, ponieważ tylko on może polecić odpowiednią kurację hormonalną i tym samym wypisać receptę. Wielu kobietom wydaje się, że leki hormonalne stosuje się wyłącznie, by przeciwdziałać ewentualnej ciąży, ale zażywa się ich również w innych przypadkach, np. podczas problemów z nieregularnymi miesiączkami, trądzikiem czy problemami hormonalnymi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj