Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?
Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?

Masz wrażenie, że kupujesz zbyt dużo rzeczy, lub że wręcz uzależniłaś się od ich kupowania? Zobacz, jak możesz temu zaradzić.

Zakupoholizm to poważne uzależnienie od kupowania dużej ilości niepotrzebnych rzeczy. Przez nie nie tylko zagracamy dom, ale i tracimy mnóstwo pieniędzy. Kupowanie nowych rzeczy daje nam satysfakcję, tuszuje nasze problemy, ale wcale ich nie rozwiązuje. Sprawia, że nie możemy skupić się na ważnych rzeczach, takich jak: nauka, praca czy hobby, bo ciągle myślimy o robieniu zakupów. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?

#1. Unikaj sklepów

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś wykonać, to po prostu unikanie sklepów, do których masz słabość. Jeśli np. jesteś uzależniona od kupowania ubrań – nie wchodź na strony sklepów online i unikaj galerii oraz centrów handlowych. Zmień swoją drogę do szkoły czy pracy, aby nie mijać tych budynków. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nie ulec pokusie zrobienia zakupów.

#2. Wypisz się z newsletterów i blokuj reklamy

W ślad za unikaniem sklepów online powinno iść zablokowanie ich reklam czy wypisanie się z newsletterów. Wymaga to odrobiny zaangażowania z Twojej strony oraz poświęcenia czasu, ale warto podjąć ten trud.

#3. Ustal budżet lub odłóż część pieniędzy

Ustal sobie budżet, jaki będziesz wydawać każdego miesiąca na dane rzeczy. Resztę pieniędzy odłóż na konto oszczędnościowe, schowaj do skarbonki (koniecznie bez zamknięcia) lub daj komuś bliskiemu do przechowania. Możesz także zamiast na zakupy, przekazać jakąś kwotę na zbiórkę charytatywną. Jeśli będziesz mieć mniej pieniędzy, to automatycznie mniej będziesz wydawać.

#4. Zrób porządki w swoich rzeczach

Warto też, abyś zrobiła porządki w swoich rzeczach. Być może okaże się, że masz ich całe mnóstwo i wcale nie potrzebujesz dodatkowych. Dzięki temu zyskasz też nowe inspiracje, np. na ciekawe outfity, bez konieczności kupowania nowych ubrań czy dodatków. Możesz także stosować zasadę, że nie kupujesz nic nowego, dopóki nie wydasz (bądź sprzedasz) czegoś, co już masz.

#5. Skup się na swoich obowiązkach i zainteresowaniach

Aby chociaż na chwilę oderwać się od zakupowego szału, skup się na swoich obowiązkach. Nauka, praca, pomoc w domu, wolontariat powinny skutecznie zająć Twoje myśli. Ponadto możesz także starać się po prostu produktywnie wykorzystać wolny czas.

#6. Poproś bliskich o wsparcie

Poproś rodziców lub przyjaciółki, aby miały nad Tobą kontrolę i wspierały Cię w poradzeniu sobie z uzależnieniem. Razem z bliską osobą może być Ci łatwiej, a dzięki jej kontroli zmniejszasz ryzyko wyłamania się.

#7. Udaj się do specjalisty

Jeżeli czujesz, że masz naprawdę poważny problem i nie potrafisz sobie z nim poradzić, to nie czekaj, ale udaj się do specjalisty. Na początku może to być szkolny psycholog, on na pewno podpowie Ci, co dalej.

Pamiętaj!

Zakupoholizm zwalczaj małymi kroczkami. Zacznij od drobnych rzeczy, takich jak omijanie sklepów czy blokowanie reklam i powoli kieruj się w stronę poważniejszych zmian. Na początku może być bardzo trudno, na pewno nie raz się wyłamiesz, ale nie poddawaj się! Jeśli naprawdę chcesz zmiany, wraz ze wsparciem innych i swoim samozaparciem dasz radę! Z pewnością postępy jak i zalety, które zauważysz w trakcie, zmotywują Cię jeszcze bardziej.

Powodzenia!

Czytaj także: Sygnały, które świadczą o tym, że powinnaś udać się do psychologa

Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?
Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj