Jak powiedzieć rodzicom o nieplanowanej ciąży?

Zastanawiasz się, jak powiedzieć rodzicom o nieplanowej ciąży? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Bez względu na to, czy jesteś już pełnoletnia, czy jeszcze nie, to jeśli planujesz powiedzieć rodzicom o tym, że zaszłaś w ciążę, powinnaś się wcześniej do tej rozmowy dobrze przygotować. Poniżej znajdziesz porady, które warto wykorzystać podczas konfrontacji.

Jak powiedzieć rodzicom o nieplanowanej ciąży?

– Zaplanuj dokładnie całą rozmowę

W tak poważnej sytuacji nie warto jest improwizować i iść na żywioł. Przed rozmową zastanów się jakich słów użyjesz na początku i jak zareagujesz na rozczarowanie czy też złość rodziców. Wybierz również odpowiedni moment na rozmowę.

– Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które na pewno się pojawią

?Jak do tego doszło?”, ?Kto jest ojcem”, ?Dlaczego się nie zabezpieczaliście?”. Rodzice z pewnością będą zadawać wiele niewygodnych pytań. Powinnaś jednak cierpliwie na wszystkie odpowiadać, aby nie wywoływać u nich jeszcze większego zdenerwowania. Za wszelką cenę staraj się prowadzić rozmowę spokojnie.

– Zastanów się, co dalej

Takie pytanie z pewnością zadadzą Ci rodzice, gdy tylko ich emocje nieco opadną. Czy zamierzasz wspólnie wychowywać dziecko z jego ojcem? Jak pogodzisz macierzyństwo z nauką? Skąd weźmiesz pieniądze? Nie wszystko da się z góry przewidzieć i zaplanować, ale pokaż rodzicom, że próbujesz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Przy okazji możesz delikatnie wybadać, czy będziesz mogła liczyć na ich pomoc przy dziecku.

Jak NIE mówić rodzicom o nieplanowanej ciąży?

– Nie mów tego w biegu – jeśli przyszło Ci do głowy, że zaplanujesz wyjście z domu i na 2 minuty przed tym powiesz poinformujesz rodziców o swoim stanie, a następnie uciekniesz i wrócisz, gdy się uspokoją, to zdecydowanie odradzamy

– Nie zaczynaj od słów ?będziecie źli, ale…” oraz ?tylko się nie denerwujcie” – te zdania działają w taki sposób, że odbiorcy denerwują się, jeszcze zanim zdążą usłyszeć o co chodzi. Nie licz na to, że przyjmą to ze spokojem, ale nie warto jeszcze bardziej pogłębiać ich złości.

– Nie zaczynaj rozmowy, gdy rodzice mają zły humor – być może nie masz serca psuć im humoru, gdy mają dobry dzień, ale moment, gdy są zdenerwowani, nie jest odpowiedni na informowanie o ciąży.

– Nie opowiadaj wymyślonej historii o koleżance w ciąży, po to by na końcu wyznać, że jednak chodzi o Ciebie – wybadanie gruntu lub próba uspokojenia reakcji rodziców przed zrzuceniem na nich takiej ?bomby” może Cię kusić, ale uwierz, że to kiepskie rozwiązanie, które tylko udowodni Twoją niedojrzałość.

O co będą martwić się rodzice?

Rodzice będą się martwić o wiele rzeczy, a im bliżej do rozwiązania, tym obaw będzie coraz więcej. Oto 4 najpoważniejsze problemy, które będą spędzać Wam sen z powiek:

– Kto będzie opiekował się dzieckiem?
– Gdzie będziesz mieszkała z dzieckiem (oraz jego ojcem)?
– Za co się utrzymacie?
– Co ze ślubem?

Pamiętaj, że nie możesz odwlekać tej rozmowy w nieskończoność. O wiele lepiej będzie jeśli to Ty powiesz rodzicom o ciąży, zanim sami się domyślą.

Polecamy: Jakie są objawy ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o nieplanowanej ciąży?

Źródło zdjęć: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj