Sprawdź, co możesz zrobić, żeby aktualny rok szkolny był bardziej poukładany.

Jak pozostać zorganizowaną w roku szkolnym?

Rozplanuj swoją naukę

Przede wszystkim musisz podzielić swoje obowiązki na mniejsze ”kawałki”. Nie rób tego jednak na ostatnią chwilę, ponieważ zwyczajnie możesz nie dać rady, a tylko się zestresujesz, że masz mało czasu. Weźmy przykład testu, z którego chcesz dostać 5. Jak to bywa z testami, są zwykle zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Tu zaczynasz mieć swoje pole do popisu. Jeśli widzisz, że do przerobienia masz dużo materiału, zacznij naukę jak najwcześniej (ok. 4-3 dni przed testem). Jeśli nie rozumiesz czegoś, zwróć się do kogoś z prośbą o wytłumaczenie (może być rodzic, kolega/koleżanka lub bezpośrednio nauczyciel). Jeżeli jednak uczyłaś się systematycznie albo zwyczajnie rozumiesz dane tematy, możesz zacząć naukę trochę później (ok. 3-2 dni przed testem).

Zrób sobie notatki na osobnej kartce z rzeczy, które mniej rozumiesz (np. wzory matematyczne, daty lub postacie historyczne, słówka na język obcy, itd.). Przepisując uczysz się, a dodatkowo będziesz mogła szybko sobie coś przypomnieć na przerwie, bez konieczności szukania tego w książce/zeszycie.

Prowadź kalendarz

Będzie on idealnym rozwiązaniem, żeby poukładać sobie, co kiedy masz. Dzięki temu, będziesz miała wszystkie ważne rzeczy, zapisane w jednym miejscu. Nie będziesz musiała przypominać sobie co macie jutro, np. jakie testy, prace domowe itp., ani szukać tych informacji, wertując milion kartek w zeszycie. Wszystko, co ważne, będziesz miała przejrzyście i chronologicznie poukładane i na pewno nie zapomnisz o niczym.

Używaj aplikacji zamiast kalendarza

Jeśli nie chcesz nosić w plecaku dodatkowych „kilogramów” w postaci kalendarza, idealnym rozwiązaniem będzie aplikacja na telefon. Może to być zwykły kalendarz z włączoną opcją przypomnień lub niezawodna aplikacja Evernote.

Wprowadź kolorowy kod

Jeśli chcesz odróżnić, np. kartkówki od sprawdzianów, użyj kolorów. Wybraną kategorię pisz zawsze tym samym kolorem (np. kartkówki na zielono, a sprawdziany na czerwono). W ten sposób otwierając swój kalendarz, od razu rzuci Ci się co masz do zrobienia.

Znajdź swój sposób na naukę

Jeśli nie potrafisz się skupić na nauce siedząc przy biurku, to może warto spróbować czegoś innego? Włącz sobie cicho muzykę, czytaj na głos, ucz się na leżąco albo wręcz przeciwnie – chodź w kółko po pokoju. Pamiętaj, że aby nauka przyniosła jak najlepsze efekty, musisz sama sprawdzić w jakich warunkach uczy Ci się najlepiej.

Ogranicz portale społecznościowe

Jeśli masz coś bardzo ważnego do zrobienia, ale wiesz, że bardziej będzie Cię interesował telefon, to wycisz go. Jeśli to nie pomoże, po prostu go wyłącz. Czasami trzeba ustalić, co jest ważniejszą rzeczą.

Pakuj się dzień wcześniej

Dzięki temu jest mniejsza szansa, że czegoś zapomnisz, niż jak będziesz to robiła rano, w pośpiechu. Następnego dnia dopakujesz po prostu takie rzeczy, jak śniadanie. Tak samo rób z ubraniami. Zaplanuj (i ewentualnie wyprasuj, jeśli zachodzi taka potrzeba) swoje ciuchy, dzień wcześniej. Dzięki temu, nie będziesz tracić rano czasu, na wybieranie idealnego outfitu. W zamian możesz dłużej pospać, a jak wiadomo, rano, każda minuta snu się liczy.

Naklejaj karteczki na drzwiach

Jeśli wiesz, że musisz coś spakować rano, a boisz się, że o tym zapomnisz, to przyklej sobie na drzwi od pokoju karteczkę z przypomnieniem. Dzięki temu, wychodząc rano z pokoju, przypomnisz sobie co musisz jeszcze zabrać ze sobą.

A Ty masz jakieś swoje sposoby na organizację? Podziel się nimi koniecznie w komentarzu!

Jak pozostać zorganizowaną w roku szkolnym?

Źródło: http://www.teenvogue.com/ || Źródło zdjęć: https://www.pexels.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj