Jak prawidłowo segregować śmieci?
Źródło: Pixabay

Segregacja odpadów to teraz Twój obowiązek. Wspierasz tym działaniem środowisko i pomagasz naszej planecie. Ale czy wiesz jak odpowiednio to robić? Dowiedz się tego w tym wpisie!

Gospodarstwa domowe, które zadeklarowały, że będą segregować śmieci, otrzymują w każdym miesiącu kolorowe worki, przeznaczone na różne odpady. Zapoznaj się zasadami, co wrzucać i do jakiego worka, aby robić to prawidłowo.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

WOREK NIEBIESKI ? PAPIER

WRZUCAMY: opakowania z papieru, zapisane kartki, zeszyty, ulotki, gazety, papier pakowy, torby papierowe, tekturę.

NIE WRZUCAMY: ręczników papierowych i chusteczek, papieru zatłuszczonego i zabrudzonego, kartonów po mleku, sokach, jednorazowych opakowań na jedzenie.

WOREK ZIELONY ? SZKŁO

WRZUCAMY: butelki i słoiki po napojach oraz żywności, butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych.

NIE WRZUCAMY: zniczy, ceramiki, luster, żarówek, szkła żaroodpornego.

WOREK ŻÓŁTY ? METALE, TWORZYWO SZTUCZNE (PLASTIK)

WRZUCAMY: plastikowe butelki, nakrętki, plastikowe opakowania po żywności, kartony po mleku, sokach, opakowania po środkach czystości (np. płynach do prania i podłóg), szamponach, plastikowe reklamówki, puszki po jedzeniu i napojach, folię aluminiową, kapsle.

NIE WRZUCAMY: zabawek, butelek z zawartością, opakowań styropianowych, puszek po farbach, baterii.

WOREK BRĄZOWY ? BIO

WRZUCAMY: odpadki warzywne i owocowe, skoszoną trawę, liście, trociny, skorupki jaj, resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie.

NIE WRZUCAMY: kości, mięsa, zup, oleju, ziemi, kamieni, popiołu.

WOREK CZARNY ? ODPADY ZMIESZANE

WRZUCAMY: wszystko to, czego nie da się odzyskać lub wykorzystać w recyklingu, resztki mięsa, zużytą odzież, środki higieny osobistej (np. podpaski, waciki, papier) i folię zabrudzoną tłuszczem, potłuczone lustro, worki z odkurzacza, aerozole, odchody zwierząt domowych.

NIE WRZUCAMY: odpadów podlegających segregacji, odpadów niebezpiecznych np. farb, rozpuszczalników, leków, igieł, baterii, mebli, sprzętu elektronicznego.

Rzeczy, które nie są przyporządkowane żadnemu z worków np. przeterminowane leki czy baterie należy wrzucać do specjalnych koszy, które np. znajdują się w aptekach lub marketach.

Czytaj także: 30 prostych sposobów, by być bardziej EKO!

Jak prawidłowo segregować śmieci?
Źródło: Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj