Źródło: Pinterest

Chcesz przestać obgryzać paznokcie? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie!

Chciałabyś przestać obgryzać paznokcie, ale nie wiesz, jak to zrobić? W tym wpisie znajdziesz 8 sposobów, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Czym grozi obgryzanie paznokci?

Oprócz nieestetycznego wyglądu oraz zmiany kształtu (deformacji) płytki, obgryzanie paznokci powoduje ich osłabienie. Bakterie, które znajdują się pod Twoimi paznokciami, mogą powodować różnego rodzaju zakażenia bakteryjne lub grzybiczne, a wkładanie palców do jamy ustnej, sprzyja infekcjom w tamtym rejonie, takim jak opryszczka czy zapalenie dziąseł.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jedz przekąski

Niektórzy ludzie po prostu lubią sobie coś przegryzać np. w momencie, gdy się uczą lub są zestresowani czy znudzeni. Zamiast obgryzać paznokcie, miej zawsze pod ręką gumę do żucia lub przekąski, typu: paluszki, owoce, warzywa, orzeszki, różnego rodzaju nasiona itp. Dzięki temu zajmiesz czymś ręce i nie będziesz odczuwać potrzeby przeżuwania.

Zmotywuj się

Jeśli zagrożenia wynikające z obgryzania paznokci, nie są wystarczającą motywacją, żeby przestać to robić, pomyśl o tym, jak Cię odbierają inni. Kiedy poznajemy kogoś, liczy się pierwsze wrażenie. Co pomyśli o Tobie osoba, której podasz rękę? Oczywiście Twój wygląd nie świadczy o tym, jakim jesteś człowiekiem, ale możesz sprawiać wrażenie osoby, która o siebie nie dba. Szczególnie jest to ważne w relacjach damsko-męskich. Wielu chłopców zwraca uwagę na dłonie, więc może ich to odstraszyć. Jesteś w związku? Twój ukochany, choć niewątpliwie kocha Cię bez względu na wszystko, na pewno wolałby, żebyś nie obgryzała paznokci 🙂

Nie jest łatwo przestać obgryzać paznokcie, dlatego Twoja motywacja ma tu ogromne znaczenie. Nikt za Ciebie tego nie zrobi – to Ty musisz chcieć i znaleźć w sobie siłę, by przestać.

Pomaluj paznokcie

Wiele dziewczyn nie obgryza paznokci, gdy mają je ładnie pomalowane, ponieważ najzwyczajniej w świecie, żal im je niszczyć, skoro wyglądają tak ładnie. U Ciebie to nie działa? Poszukaj w drogerii specjalnego lakieru przeciw obgryzaniu paznokci. Jego gorzki smak, może pomóc Ci oduczyć się tego nawyku.

Zajmij czymś ręce

Przekąski są okej, ale nie można przecież jeść non stop. Zamiast tego postaraj się mieć zawsze czymś zajęte ręce (np. piłeczka antystresowa, długopis lub tzw. ,,gniotek”, który możesz zrobić sama – nasyp do balonika mąkę ziemniaczaną i zawiąż na końcu supełek).

Piłuj paznokcie

Nie będziesz mogła obgryzać paznokci, jeśli będą krótkie. Bardzo krótkie. Po prostu spiłuj je najbardziej, jak się da.

Zrób zdjęcie

Być może kiedy zobaczysz swoje paznokcie uwiecznione na fotografii, wydadzą Ci się one jeszcze bardziej nieestetyczne, niż są w rzeczywistości i będziesz miała większą motywację, żeby przestać je obgryzać.

Pilnuj się

Kiedy postanowisz sobie, że przestajesz obgryzać paznokcie, przez jakiś czas, Twoje palce, mogą same kierować się w stronę ust. Wtedy ważne jest, abyś uświadomiła sobie co robisz i powstrzymała się. Pilnowanie się dotyczy również sytuacji, kiedy zadrze Ci się paznokieć. Na taką okoliczność, miej zawsze przy sobie pilniczek, ponieważ obgryzienie ,,tylko jednego paznokcia” może skończyć się źle i ani się obejrzysz, znowu wrócisz do swojego nałogu.

Załóż sobie tipsy

Ten sposób poleca wiele dziewczyn, które w przeszłości obgryzały paznokcie. Jest on skuteczny, ponieważ tipsów nie da się obgryźć (przynajmniej w teorii, bo przecież dla niektórych nie ma rzeczy niemożliwych), a ponadto szkoda obgryzać paznokcie, które są tak ładne i na dodatek kosztowały tyle pieniędzy 🙂

Obgryzanie paznokci można potraktować jak nałóg, dlatego zerwanie z nim dla wielu osób, nie jest takie proste. Żadna z powyższych metod, nie przyniesie rezultatu, jeśli nie będziesz miała w sobie samozaparcia i silnej woli. W skrajnych przypadkach konieczna może się okazać wizyta u psychologa, jednak większość ,,uzależnionych” sama wychodzi ze swojego nałogu.

Czytaj także: Wiosenny manicure – super inspiracje!

Jak przestać obgryzać paznokcie?
Źródło: Pinterest
Źródło zdjęć: http://weheartit.com

2 KOMENTARZE

  1. Ja poradziłam sobie z obgryzaniem paznokci, właśnie poprzez założenie sztucznych( akryl+hybryda). Tak strasznie mi się one podobały, że nie byłam w stanie nawet ich wkładać do ust, a dodatkowo nie jest wcale ich tak łatwo ugryźć. Ale rzeczywiście trzeba mieć silną wolę i wiedzieć, ze chce się skończyć z obgryzaniem. Każdy da radę, trzeba się tylko pomęczyć

  2. Ja sama kiedyś byłam od tego „uzależniona”. Nie miałam nad tym kontroli, nawet te gorzkie lakiery nie pomagały. Lecz 2 lata temu wyszłam z „nałogu”
    Trzeba mieć tylko silną wolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj