Często zamiast rozwiązywać problemy, po prostu przed nimi uciekasz? Sprawdź, jak przestać to robić!

Jeśli martwi Cię to, że zamiast stawiać czoła problemom, uciekasz przed nimi, to pocieszymy Cię: wiele osób tak robi. Tak jest przecież prościej, prawda? Mamy jednak nadzieję, że nie chcesz iść w życiu na łatwiznę i chcesz pracować nad tym, aby stawać się coraz lepszą osobą.

Jak przestać uciekać przed problemami?

Ucieczka przed problemami tylko z pozoru jest dobrym wyjściem. Tak naprawdę wszystkie nierozwiązane sprawy prędzej czy później do nas wrócą. Jak więc się z nimi uporać? Podpowiadamy!

Z jakimi problemami spotykają się nastolatki?

Żeby wiedzieć jak stawić czoła problemom, trzeba je najpierw zidentyfikować. Oto lista najczęściej spotykanych wśród nastolatków problemów:

  • Szkoła;
  • Dom (rodzina);
  • Przyjaciele;
  • Związek;
  • Brak samoakceptacji.

Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo nastolatki mają o wiele więcej problemów.

Czym grozi ucieczka przed problemami?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku: jeśli będziemy uciekać przed problemami związanymi ze szkołą, to grozi nam zawalenie roku, nierozwiązywanie problemów rodzinnych grozi ochłodzeniem relacji, a ucieczka przed problemami z przyjaciółmi czy z ukochaną osobą, grozi ich utratą. Często, gdy nie radzimy sobie z problemami, sięgamy po używki, które tylko z pozoru przynoszą nam ulgę i chwilowe zapomnienie.

Jak przestać uciekać przed problemami?

Przede wszystkim jeśli chcesz by inni traktowali Cię poważnie, a nie jak dziecko, musisz znaleźć w sobie siłę, by zmierzyć się ze sprawami, które są dla Ciebie trudne. Na tym właśnie polega dorosłość. Pomyśl czym grozi ucieczka. Czasami dobrze jest zastanowić się, co mamy do stracenia. To daje dodatkowego kopa do działania (nie chcesz przecież zawalić szkoły, popsuć relacji z rodziną, ani stracić przyjaciół czy chłopaka, prawda?). Odpowiedz sobie również na pytanie: ,,Co się stanie, gdy zmierzę się ze swoimi problemami?”. Zdarza się, że odczuwamy irracjonalny strach przed stanięciem twarzą w twarz z naszymi problemami. Tak naprawdę sami nie wiemy, czego się boimy, a gdy faktycznie bardziej się w to zagłębimy, okazuje się, że nie stanie się nic strasznego. Wręcz przeciwnie – gorzej wyjdziemy na unikaniu tego tematu.

Czytaj także: Dlaczego warto ustalać sobie cele i je realizować?

Źródło zdjęć: http://pl.pinterest.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj