Jak radzić sobie z hejtem?
Źródło: Pinterest

Przytłaczają Cię negatywne komentarze od innych? Zastanawiasz się czy dotknął Cię hejt czy jest to jedynie konstruktywna krytyka? W tym wpisie pokażemy Ci, jak poradzić sobie z hejtem, jak go rozpoznać i dlaczego nie powinieneś brać wszystkiego do siebie.

Hejt dotyka nas zewsząd. W Internecie jest on szczególnie powszechny, ale nawet w ?realnym świecie” stykamy się z nim każdego dnia. Krytyka przychodzi nam o wiele łatwiej niż chwalenie kogoś. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej zjawisku hejtu i postaramy się podpowiedzieć, jak można sobie z nim poradzić.

Jak poradzić sobie z hejtem?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie tytułowe: jak poradzić sobie z hejtem, zastanówmy się, czym on w ogóle jest.

Czym jest hejt?

Hejt wedle słownika języka polskiego to nic innego, jak obraźliwe komentarze i obelgi zamieszczane w Internecie. Czasem jednak nie są one aż tak agresywne, aby je od razu rozpoznać. Co odróżnia hejt od zwykłej wiadomości lub konstruktywnej krytyki?

Po pierwsze nie każda obrażająca Cię wiadomość musi zawierać wulgaryzmy. Często bowiem możemy spotkać się z komentarzami, które na pierwszy rzut oka wydają się być napisane w sposób kulturalny. Jednak przyglądając się bliżej prawda jest zupełnie inna, a osoba je pisząca ma na celu jedynie sprawienie przykrości.

Po drugie osoba, która Cię krytykuje próbuje nakłonić Cię do zmiany Twojego zdania lub poglądu na dany temat. Natomiast hejter chce jedynie sprawić Ci przykrość.

Dla przykładu:

krytyka – powinnaś zadbać o siebie, tak będzie dla Ciebie lepiej.

hejt – nie masz za wygórowanej i zbytniej pewności siebie przypadkiem? Ktoś taki jak Ty powinien zdawać sobie sprawę ze swojej nadwagi i otyłości. Spójrz tylko na siebie.

Pomimo tego, że w obu przypadkach komentarz nie zawierał wulgaryzmów i obelg, to zwracając uwagę na całość, możemy zauważyć że drugi przykład jest zdecydowanie bardziej obraźliwy i może sprawić komuś większą przykrość.

Jak poradzić sobie z hejtem?

Po pierwsze zastanów się czy dana osoba faktycznie może mieć rację, czy jednak to co pisze lub mówi całkowicie mija się z prawdą. Spróbuj być obiektywny i sam zdecyduj o tym, czy ktoś kto to pisał ma jakiekolwiek podstawy do takiej opinii, czy są to może ?historie wyssane z palca”.

Po drugie poproś o pomoc osoby naprawdę i szczerze Ci bliskie. Zapytaj ich o opinię i zdanie w tym temacie. Jest to dobry pomysł, gdyż znają Cię z innej strony i widzą Cię z innej perspektywy, niż Ty siebie. Może to być pomocne szczególnie w przypadku, gdy Ty sam nie jesteś w stanie obiektywnie sprawdzić prawidłowości czyjejś krytyki.

Po trzecie uwzględnij prawdopodobieństwo, iż słowa hejtera są tylko przejawem zazdrości, którą przekierowuje na obraźliwy komentarz, zamiast na miłe słowa docenienia. Ludzie bardzo często zmagają się z zawiścią, która potęguje się w nich, a następnie eksploduje. Są bowiem osoby, którym bardzo trudno przychodzi komplementowanie innych, a jedynym wyjściem jest wówczas hejt.

Po czwarte przeczytaj pozytywne komentarze lub przypomnij sobie wszystkie miłe słowa kierowane do Ciebie. Wyważ ilość komplementów i krytyki, a być może okaże się, iż tych mniej pochlebnych opinii jest znacznie mniej. Jak jednak wiadomo, jest to dość ciężkie zadanie, gdyż nasz mózg zdecydowanie bardziej utrwala niemiłe słowa. Aby skutecznie poradzić sobie z hejtem, należy się postarać i spróbować to zmienić. Możesz na przykład wszystkie komplementy zapisywać na karteczkach i je codziennie czytać. Z czasem zapamiętasz je wszystkie, a Twój mózg nie będzie w stanie ich odeprzeć i uzna je za prawdziwe.

Po piąte bądź świadom swoich, jak i innych, wad. Nikt nie jest doskonały i nie możesz twierdzić, iż hejter jest bez skazy. Takie osoby są często bardzo zakompleksione, dlatego wyżywają się na innych, by sprawić, abyś Ty poczuł się tak jak one.

Po szóste jest to chyba najważniejszy punkt w tym zestawieniu. Zastanów się czy czyjaś negatywna opinia jest teraz Twoim największym problemem i czy ma jakikolwiek wpływ na Twoje życie. Być może okaże się, iż tracisz tylko czas i nerwy na roztrząsanie tej sytuacji. Dobrym sposobem jest zadanie sobie pytania, czy za 5 lat nadal będę o tym pamiętać, albo czy nadal będzie to miało wpływ na moje życie. Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi nie, to nie powinieneś zawracać sobie tym głowy dłużej niż przez 5 sekund.

Pamiętaj też o tym, że przede wszystkim musisz słuchać siebie. Nie zmieniaj się pod wpływem innych, nie próbuj się nikomu przypodobać. Lubisz słuchać danej muzyki? To słuchaj jej nałogowo. Czujesz się dobrze w swoim ciele i bardzo lubisz gotować i jeść? Odkrywaj więc nowe smaki i przepisy. Zyskasz wtedy szczęście i spełnienie. Natomiast jeżeli zaczniesz słuchać się innych i zmieniać się na pokaz, z czasem stanie się to trudne, a Ty utracisz radość życia, gdyż Twoje prawdziwe ?ja” zaginie i to za zupełnie niewartościową cenę – aprobatę fałszywych osób.

Czytaj także: Dlaczego nie warto być hejterem?

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj