Źródło: Pinterest

Dotąd zawsze znaliśmy datę matur lub egzaminu ósmych klas, jednak epidemia lekko pokrzyżowała nam plany… W tym wpisie podpowiem Wam, jak się uczyć do przesuniętego egzaminu.

Odliczanie dni, miesięcy, rozkładanie materiału do dnia egzaminu. Tym razem to się nie sprawdzi. Ponoć pierwszą datą jest druga połowa czerwca, jednak nic nie jest do końca pewne. Bardzo ciężko przygotować się do testu, jeśli nie wiemy, kiedy się on odbędzie.

Jak się uczyć do przesuniętego egzaminu?

Potraktujmy ten czas jako dodatkową szansę. Owszem, każdy był gotowy na początek maja, ale około 2 miesiące (na dziś) to naprawdę sporo czasu! Tak na dobrą sprawę nie ma lepszych warunków do samodzielnej nauki, niż kwarantanna. Nawet wypad na miasto nie kusi, ponieważ jest niebezpieczny. W internecie jest bardzo dużo przydatnych stron. Możemy, zaopatrzeni w laptop, z ciepłą kawką i w piżamce, uczyć się na kwarantannie w domu.

Niestety nie jesteśmy w stanie rozplanować nauki, więc najlepiej zacząć od najtrudniejszych zagadnień. Przechodząc od najgorszych do łatwych zadań, będziemy spokojniejsi, jeśli nie zdążymy wszystkiego zrobić. Przecież końcówka nie sprawia nam trudności, więc spokojnie. Nawet jeśli przerobimy tylko jeden dział z biologii czy WOS-u, to nadal to jeden dział więcej! Przecież mieliśmy być planowo już po maturach i czekać na wyniki, a tu robimy dodatkowe zadania! Naprawdę warto podejść do tej sytuacji z optymizmem.

Nie warto nic nie robić. Wiele osób na grupach czy forach pisze, że planuje spać do matury czy egzaminu po podstawówce. Wiedza utrwala się poprzez powtarzanie! Owszem, takie osoby w maju zdałyby świetnie maturę, lecz po kilku tygodniach okaże się, że nie pamiętają większości materiału. To dlatego ważne jest utrwalanie zdobytych wiadomości kilka razy, nawet na krótko przed testem. Jeśli nadal nie wierzysz, to spróbuj przypomnieć sobie dział z 1 klasy liceum i zdać z tego test 🙂

Na początku wypisz najtrudniejsze rzeczy, zagadnienia i trzymaj się kolejności. Będzie ciężko, bo to nasze najgorsze zagadnienia, jednak musimy się spiąć i chociaż przez 2 godziny dziennie się pouczyć. Nie mamy nic lepszego do zrobienia, Netfliks nie zda z nami matury.

Wspólna nauka. Może Twoi znajomi będą chętni razem powtórzyć jakiś temat? Obecnie możemy się kontaktować jedynie poprzez internet, a takie aplikacje jak Zoom czy Messenger są pomocne. Razem zdobędziecie motywację i sami będziecie się uczyć nawzajem.

Władze zapowiedziały, że na 3 tygodnie przed egzaminem podają termin… Co jeśli w końcu to zrobią? Czas znowu zostanie wyznaczony, zacznie się odliczanie. To najlepszy moment na ostatnie szybkie powtórki, przeczytanie nawet łatwych działów. Wszelkie streszczenia lektur, arkusze z matmy, ostatnie gramatyczne zagadnienia z angielskiego.

I najważniejsze – jesteśmy w tym razem. Każdy maturzysta i ósmoklasista jest w tej sytuacji, każdy się stresuje.

Jeśli będą wiadome ostateczne terminy, na pewno Was powiadomimy! Powodzenia i produktywnej nauki 🙂

Polecamy: Jak uczyć się efektywnie w czasie kwarantanny

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj