Jak stać się bardziej produktywną?

Chciałabyś lepiej wykorzystywać wolny czas i być bardziej produktywną? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Każdy z nas ma codziennie do dyspozycji tyle samo czasu – 24 godziny. Dlaczego więc niektórzy są bardziej wydajni od innych? Co sprawia, że potrafią zrobić dużo więcej i ze wszystkim się wyrabiają? Poznaj sekrety ludzi produktywnych i sama zacznij je stosować!

Jak stać się bardziej produktywną?

#1. Wstawaj o tej samej porze

Warto wyrobić sobie nawyk wstawania o równej godzinie, nawet jeśli w niektóre dni zaczynasz zajęcia o późniejszej godzinie. Zaleca się, aby pobudka miała miejsce między godziną 6:00, a 7:00. Czas, który zyskasz rano, będziesz mogła przeznaczyć na zjedzenie pełnowartościowego śniadania, które doda Ci energii na cały dzień. Poza tym od rana możesz zacząć realizować zadania, zaplanowane na dalszą część dnia – dzięki temu po południu zyskasz więcej czasu na inne rzeczy.

#2. Wysypiaj się

Wstawanie o tej samej porze to jedno, ale ważne jest również to, aby zapewnić organizmowi niezbędną dawkę snu. Bez regeneracji nie ma co liczyć na bycie produktywną. Staraj się codziennie spać 6-8 godzin na dobę. Jeżeli masz problem z wysypianiem się, to koniecznie zajrzyj do naszego wpisu: Nie możesz się wyspać? Oto 5 sposobów, które to zmienią!

#3. Rób check-listy

Listy zadań pomogą Ci stać się bardziej produktywną. Możesz przygotowywać je rano lub dzień wcześniej, zanim położysz się spać. Dzięki check-listom czarno na białym będziesz miała pokazane ile masz do zrobienia i ile z tego udało Ci się już zrealizować. Takie listy zadań często działają na nas motywująco – każde kolejne odhaczone zadanie sprawia, że mobilizujemy się do dalszej pracy.

#4. Pamiętaj o przerwie

Czy bycie produktywną idzie w parze z odpoczynkiem? Oczywiście! Nie da się pracować na pełnych obrotach przez cały czas. Chwila relaksu sprawi, że nabierzesz sił do dalszej pracy. Możesz z góry ustalić, że co godzinę robisz pauzę. Ta metoda sprawdzi się szczególnie, jeśli siedzisz przed komputerem. Otwórz na kilka minut okno, przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka prostych ćwiczeń i zamknij na moment oczy. Z pewnością od razu poczujesz się lepiej. Drugą metodą jest robienie przerwy po każdym zakończonym zadaniu. Ten sposób polecamy w szczególności podczas nauki.

#5. Zaczynaj od najgorszych zadań

Na Twojej check-liście znajdują się zadania łatwe oraz trudne? W takim razie koniecznie zacznij od tych drugich! Dlaczego jest to takie ważne? Realizując wpierw zadania, które nie wymagają dużego zaangażowania, może okazać się na końcu, że nie masz już siły zabierać się za zadania trudniejsze. Z pewnością miałaś tak nie raz. Jeżeli zaczniesz od najtrudniejszych tematów, na sam koniec zostaną już tylko te lekkie, więc będzie Ci łatwiej.

#6. Zrezygnuj z rozpraszaczy

Nasza produktywność nie ma szans w walce z rozpraszaczami, typu: Facebook, Instagram, Messenger czy telewizja. Podczas realizowania zadań, odłóż na bok wszystko, co odwraca Twoją uwagę. Możemy się założyć, że Twoja wydajność znacząco wzrośnie i nagle okaże się, że wszystko jesteś w stanie zrobić. Kto wie, może nawet zyskasz dzięki temu wolny czas wieczorem?

#7. Skup się na jednym zadaniu

Rozpraszając swoją uwagę i robiąc kilka zadań jednocześnie, Twoja produktywność będzie wyraźnie niższa. Przenosząc swoje myśli od jednego tematu do drugiego, będziesz potrzebować więcej czasu, aby znowu powrócić do stanu skupienia. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykonanie jednego zadania od A do Z, a następnie zabranie się za kolejne.

#8. Zastanów się, co ogranicza Twoją produktywność

Czasami okazuje się, że naszą wydajność ograniczają błahostki, tylko po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Rano wyłączasz budzik i śpisz dalej? Odłóż go na biurko, tak abyś musiała wstać, żeby go wyłączyć. Masz wiele do zrobienia, ale jak przychodzi co do czego, zapominasz o połowie zadań? Wspomniana wyżej check-lista rozwiąże ten problem. Próbujesz się skupić, ale wciąż ktoś Ci przeszkadza? Postaw na szczerość i poproś bliskich o uszanowanie Ciebie i Twoich potrzeb.

Jak stać się bardziej produktywną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj