Makijaż już gotowy, jednak twoja cera zaczyna po chwili świecić się, co psuje cały efekt? Sprawdź, jak z tym walczyć czytając dalej.

Jak usunąć nadmiar sebum z twarzy, nie ścierając makijażu?

Czym tak w ogóle jest owo sebum, które powoduje świecenie się naszej cery?

Sebum (łój skórny) to substancja wydzielana przez gruczoły łojowe, które znajdują się na powierzchni całej naszej skóry. Najwięcej gruczołów mamy na twarzy, a także plecach oraz głowie. Sebum zapewnia miękkość skóry oraz tworzy na niej naturalną warstwę ochronną przeciwko bakteriom i grzybom. To wszystko oznacza, że jest ono potrzebne naszemu organizmowi, a jego brak mógłby się okazać poważnym problemem.

Faktem jest jednak, że u niektórych sebum jest wydzielane w bardzo dużych ilościach, co może być uciążliwe, zwłaszcza podczas noszenia makijażu. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, to udaj się do dermatologa, który przepisze ci odpowiednie lekarstwa, regulujące pracę gruczołów łojowych. Unikaj kosmetyków zawierających w składzie alkohol – przesusza on cerę, przez co gruczoły produkują jeszcze więcej sebum.

Od czego zależy ilość wydzielanego sebum?

W okresie dojrzewania gruczoły bardzo często produkują nadmiar łoju i nie ma w tym nic dziwnego. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają ponadto hormony, nieodpowiednia dieta, warunki atmosferyczne (latem nasza buzia bardziej się świeci), źle dobrane kosmetyki, a także niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B. Dotykając twarzy, również pobudzamy nasze gruczoły łojowe do pracy, dlatego postaraj się tego nie robić.

Jak pozbyć się nadmiaru sebum, kiedy mamy już nałożony makijaż?

#1. Czas zaprzyjaźnić się z bibułkami matującymi, dostępnymi w większości drogerii. Unikaj natomiast, nakładania kolejnej warstwy pudru, która będzie tworzyła maskę na twojej twarzy. Bibułki NIE naruszają makijażu!

#2. Brak bibułek? W zamian możesz użyć zwykłej chusteczki higienicznej, serwetki lub białego papieru. Nie pochłoną one co prawda sebum tak dobrze jak bibułki, jednak jest to lepsze rozwiązanie, niż kolejne warstwy pudru, co godzinę.

#3. Użyj pudru. Traktuj jednak to rozwiązanie jako ostateczność. Jeśli masz możliwość, to używaj sypkiego pudru, który założysz pędzelkiem, a jego nadmiar będziesz mogła strzepać.

#4. Pij wodę, gdyż wypłukuje ona toksyny z naszego organizmu oraz nawilża skórę. Kiedy twój organizm nie jest odpowiednio nawodniony, ilość wydzielanego sebum może się zwiększyć. Organizm stara się bowiem uzupełniać braki, które powstały przez małą ilość dostarczonej wody do organizmu.

#5. Nie dotykaj twarzy albo przynajmniej rób to jak najrzadziej, gdyż dotyk pobudza nasze gruczoły łojowe do produkcji sebum.

#6. Stosuj produkty bez oleju (oil-free) oraz nakładaj bazę pod makijaż.

A Wy jak sobie radzicie z nadmiarem sebum mając już makijaż? Znacie jakieś inne sposoby?

Jak usunąć nadmiar sebum z twarzy
Źródło: Pinterest

Źródło zdjęć: http://7-themes.com | http://weheartit.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj