Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, najczęściej występują na skórze twarzy i wyglądem przypominają czarne lub białe grudki. Takie zmiany są bardzo widoczne, przez co może być Ci trudno ukryć je pod warstwą makijażu. Zaskórniki wywołują dyskomfort i mają tendencję do nawracania. Jak się ich pozbyć? Poznaj skuteczne sposoby na wągry!

Zaskórniki – czym są i jak powstają?

Zaskórniki to powszechny problem, który dotyka osób w różnym wieku. Jak je rozpoznać? Te drobne zmiany przeważnie pojawiają się na nosie, brodzie, czole i policzkach. Wągry mogą być zamknięte i wówczas mają kolor biały lub mogą być otwarte i zabarwione na czarno. Zaskórniki powstają w wyniku:

  • nadmiernej produkcji łoju,
  • niewłaściwego złuszczania naskórka,
  • nieprawidłowej pielęgnacji skóry twarzy,
  • zapychania rozszerzonych porów.

Jeśli na Twojej skórze pojawiły się wągry, to unikaj samodzielnego wyciskania ich w domu, stosowania tłustych kosmetyków i spania w makijażu. Pamiętaj, że zaskórniki łatwo mogą ulec nadkażeniu, dlatego trzeba się ich szybko pozbyć, aby nie doszło do powstania bolesnych i wypełnionych ropą zmian.

Jak usunąć zaskórniki?

Zaskórniki bardzo szybko mogą się roznieść po całej twarzy. Wystarczy, że lekko potrzesz skórę nosa, a następnie dotkniesz brody lub policzka, aby przenieść zakażenie. Skutecznym sposobem na trwałe pozbycie się wągrów jest regularne oczyszczanie twarzy przy użyciu dobrej jakości kosmetyków. Taki zabieg pielęgnacyjny należy wykonać rano i wieczorem. Prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie twarzy składa się z 3 etapów:

  • demakijażu,
  • właściwego oczyszczenia,
  • dogłębnego nawilżania.

Do demakijażu warto wybrać płyn micelarny ze sprawdzonym składem, który skutecznie usunie nie tylko makijaż, ale także inne zanieczyszczenia, które mogą zapychać rozszerzone pory. Oczyszczenie twarzy możesz wykonać przy użyciu peelingu w formie maski. Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień, to wybierz produkt bez granulek, który delikatnie obmyje Twoją twarz. Następnie zastosuj odświeżający tonik bez dodatku alkoholu i krem nawilżający odpowiedni dla Twojego typu cery. W ten sposób szybko zredukujesz nadmiar łoju i doprowadzisz do ponownego zwężenia porów.

Domowe sposoby na zaskórniki

Stosowanie dobrej jakości kosmetyków przynosi bardzo dobre rezultaty. Jednak czasem warto również wypróbować domowe sposoby na zaskórniki. W tym celu możesz przygotować takie zabiegi jak:

  • parówka na twarz,
  • maseczka z żelatyny,
  • maseczka z sody oczyszczonej,
  • maseczka z jajka.

Celem wszystkich wymienionych metod jest szybkie zamknięcie porów. Domowe sposoby są niezwykle skuteczne, ale prowadzą też do znacznego wysuszenia skóry. Dlatego po zabiegu koniecznie sięgnij po dobry produkt nawilżający.

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Jeśli nie chcesz, żeby zaskórniki ponownie pojawiły się na Twojej twarzy, to musisz odpowiednio zadbać o skórę. W takim wypadku należy przede wszystkim unikać nadmiernego wysuszenia naskórka, stosowania kryjących podkładów do twarzy i bardzo gęstych kremów. W prawidłowym nawilżeniu skóry pomoże Ci również zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Jadłospis powinien być urozmaicony, a dziennie należy pić co najmniej 2 l wody.

Trwałe pozbycie się zaskórników jest możliwe, jeśli zastosujesz sprawdzone kosmetyki, które będą dobrze dobranego do Twojego typu cery. Do walki z wągrami możesz także wykorzystać domowe sposoby. W efekcie szybko zapomnisz o zaskórnikach i będziesz się cieszyć idealnie gładką cerą!

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj