Jak wyeliminować cukier z diety? 3 skuteczne sposoby!
Jak wyeliminować cukier z diety? 3 skuteczne sposoby!

Twoja dieta jest bogata w słodkie produkty? Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego powinnaś wyeliminować cukier z diety i jak zrobić to skutecznie.

Mówi się, że cukier to biała śmierć i jest w tym powiedzeniu dużo prawdy. Lista zarzutów wobec słodkich kryształków jest bardzo długa. Nadmierne spożycie przyczynia się do nadwagi i otyłości, prowadzi do próchnicy zębów, zaburzeń metabolicznych oraz zaparć. Zwiększa również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Przede wszystkim jednak cukier działa jak narkotyk, przez co możemy łatwo się od niego uzależnić. Jeżeli Ty również padłaś jego ofiarą, to dowiedz się, jak skutecznie wyrzucić go z diety.

  1. Zasada małych kroczków
  2. Wybór zdrowszych alternatyw dla cukru
  3. Rezygnacja z cukru w ramach 30-dniowego detoxu

Jak wyeliminować cukier z diety? Oto 3 skuteczne sposoby!

Zasada małych kroczków

Jeżeli do tej pory Twoja dieta była bogata w słodkie produkty, będzie Ci niezwykle ciężko wyeliminować cukier z diety z dnia na dzień. Zdecydowanie mniej drastyczną, a dzięki temu bardziej skuteczną metodą, jest zasada małych kroczków. Zmniejsz ilość cukru dodawanego do kawy i herbaty – zamiast 2 łyżeczek, zacznij sypać 1, następnie 0,5, aż w końcu zrezygnuj z niego w ogóle. Daj sobie kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego smaku i bądź dumna z każdego mini-sukcesu, jaki uda Ci się osiągnąć. Tą samą zasadą kieruj się podczas dosładzania wypieków i zjadania ciasteczek oraz batoników – stopniowo zmniejszaj porcje.

Wybór zdrowszych alternatyw dla cukru

Z pewnością kojarzysz brązowy cukier, a może nawet używasz go na co dzień? Niestety mamy złą wiadomość – nie jest on zdrowszy od białej wersji, a jego kaloryczność jest tylko trochę niższa. Na szczęście istnieją zdrowsze alternatywy, które pomogą Ci wyeliminować cukier z diety. Są to przede wszystkim stewia, ksylitol i erytol, które stały się tak powszechne, że można je kupić niemal w każdym markecie. Wszystkie 3 są polecane jako zamienniki dla cukru, ale jeśli zależy Ci na dostarczeniu organizmowi mniejszej ilości kalorii, to stewia oraz erytol będą najlepszym wyborem.

Rezygnacja z cukru w ramach 30-dniowego detoxu

Jeśli masz silną wolę albo wypróbowałaś już powyższe 2 sposoby i zastanawiasz się co dalej, spróbuj na miesiąc odstawić cukier. Oczywiście nie będzie to proste zadanie, ale przy odpowiedniej motywacji, z pewnością uda Ci się podołać temu zadaniu. Zacznij od przeanalizowania tego, co codziennie ląduje na Twoim talerzu. Sprawdź, które produkty zawierają w sobie cukier (np. ketchup, soki w kartonikach, miód, jogurty owocowe). Wypisz je wszystkie na kartce i trzymaj w widocznym miejscu, aby mieć pewność, że o żadnym z nich nie zapomnisz. Notuj w kalendarzu każdy dzień, który uda Ci się zaliczyć.

Jeżeli zastanawiasz się, czy dasz radę wyeliminować cukier z diety, to musisz wiedzieć, że nie jest to proste zadanie. Powyższe 3 sposoby mogą Ci to ułatwić, ale będzie Ci potrzebne samozaparcie i silna wola. Pamiętaj, że nawet, jeśli się złamiesz, możesz zacząć od nowa. Z każdym dniem powinno być Ci coraz łatwiej 🙂

Czytaj także: Jak mądrze przejść na wegetarianizm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj