Masz problem z brakiem pewności siebie? W tym wpisie podpowiadamy, jak temu zaradzić!

Brak pewności siebie to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatki, ale również dorośli. W tym wpisie podpowiadamy, jak z tym walczyć.

Dlaczego czujemy się niepewnie?

Wpływ na to ma wiele czynników – to może być kwestia wychowania albo działania otoczenia (np. wyśmiewanie w szkole). Czasami problem tworzymy sami, porównując się z innymi. Wiele zła wyrządza nam Instagram, który pokazuje zakrzywiony obraz rzeczywistości, w zetknięciu z którym najczęściej wypadamy blado. To może pogłębiać kompleksy.

Jak poprawić swoją samoocenę?

Musisz wiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie i będziesz musiała mocno popracować nad tym, aby poczuć się bardziej pewnie.

#1. Znajdź w sobie coś pięknego

Każdy z nas ma jakąś zaletę czy mocną stronę. Popatrz na siebie w lustrze albo spróbuj przypomnieć sobie, za co najczęściej chwalą Cię inni. To właśnie na tym powinnaś się skupić i na tym budować swoją pewność siebie.

#2. Nie bądź wobec siebie zbyt krytyczna

Często dostrzegamy u innych nawet drobne rzeczy, jednak wobec siebie jesteśmy bardzo krytyczni. Czas z tym skończyć! Skoro umiesz zobaczyć drobiazgi u innych, powinnaś umieć zobaczyć je także u siebie.

#3. Traktuj niepowodzenia jak przeszkody, a nie jak porażki

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: wyobraź sobie, że jesteś na diecie. Trzymasz się ściśle ustalonego jadłospisu i nie pozwalasz sobie na żadne ustępstwa. Twoja koleżanka częstuje Cię Twoim ulubionym ciastem. Zjadasz je ze smakiem, ale wieczorem dopadają Cię wyrzuty sumienia. Masz wrażenie, że cała Twoja praca poszła na marne, bo uległaś pokusie. Podejdź do tego inaczej – to, że jednego dnia zjadłaś coś słodkiego nie oznacza, że przegrałaś walkę o szczupłą sylwetkę, a jedynie napotkałaś na swojej drodze przeszkodę. Być może opóźni ona nieco Twoje zwycięstwo, ale nie sprawi, że nie będziesz mogła zrealizować swojego celu.

#4. Codziennie mów sobie coś miłego

Staraj się każdy dzień zaczynać lub kończyć jakimś miłym słowem, skierowanym do siebie. Zastanów się, co w sobie lubisz i po prostu zacznij to chwalić. Na początku może być Ci ciężko, ale z czasem coraz łatwiej będzie Ci przychodziło dostrzeganie tego, co jest w Tobie piękne i interesujące.

#5. Unikaj czynników, które powodują u Ciebie kompleksy

Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że media społecznościowe (szczególnie Instagram!) mają negatywny wpływ na naszą samoocenę. Często zapominamy o tym, że obrazki, które tam oglądamy są wyidealizowane i niewiele mają wspólnego z prawdziwym życiem. Staraj się nie porównywać z innymi, a jeżeli ktoś z Twojego otoczenia sprawia, że czujesz się źle, to po prostu ogranicz z tą osobą kontakt.

Polecamy: Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj