Laserowa korekcja wzroku to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg, dzięki któremu można usunąć lub zmniejszyć wadę wzroku. Do procedury kwalifikują się osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem, a także starczowzrocznością. Można zastosować kilka metod laserowej korekty wzroku – w zależności od rodzaju wady refrakcji, wieku pacjenta oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Laserowa korekcja wzroku – lasery w okulistyce
Jednym z największych i najbardziej spektakularnych wynalazków XX wieku jest laser – urządzenie wykorzystujące do działania, czyli emitowania światła o szczególnych właściwościach, zjawisko wielokrotnego odbicia fali świetlnej. Pierwszy laser (rubinowy) powstał w 1960 roku, a medycyna bardzo szybko znalazła zastosowanie dla tego typu sprzętu. W okulistyce technologia została użyta w latach 80. XX wieku – lasery zajmowały bardzo dużo miejsca i szybko się nagrzewały, dlatego też wykonywanie zabiegów z ich użyciem było znacznie utrudnione.
Obecnie laserowa korekcja wzroku jest standardem w leczeniu wielu chorób oczu (m.in. jaskry, retinopatii cukrzycowej, schorzeń siatkówki) oraz wad refrakcji (ametropii). W chirurgii refrakcyjnej wykorzystuje się kilka rodzajów laserów, najczęściej są to lasery ekscymerowe i femtosekundowe. Pierwszy z wymienionych emituje światło o długości fali 308 nm, mieszczące się w spektrum promieniowania ultrafioletowego, natomiast w drugim długość fali zawiera się w przedziale od 1040 do 1053 nm. W trakcie zabiegu koryguje się kształt rogówki w taki sposób, aby światło wpadające do oka było skupiane na siatkówce.
Jakie wady wzroku można leczyć laserem?
- Krótkowzroczność (miopia) – to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jej przyczyną jest skupianie się promieni świetlnych przed siatkówką (prawidłowo skupiają się one dokładnie na siatkówce), a skutkiem trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko od oka – obrazy są niewyraźne i rozmazane. W trakcie zabiegu laserowego spłaszcza się rogówkę, co pozwala przywrócić prawidłowe widzenie. Umożliwia on skorygowanie nawet wysokiej krótkowzroczności – do -12 dioptrii.
- Dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia) – w tej wadzie refrakcji promienie świetlne są ogniskowane za siatkówką, co powoduje, że widzenie z bliska jest znacznie utrudnione – przedmioty znajdujące się w bliskiej i dalekiej odległości są nieostre, rozmyte. Skutecznym sposobem leczenia dalekowzroczności jest laserowy zabieg na oczy, podczas którego uwypukla się rogówkę. Za pomocą laserowej korekcji wzorku można usunąć wadę do +6 dioptrii.
- Astygmatyzm – przyczyną tej wady wzroku jest zniekształcona rogówka – nie ma ona regularnego, kulistego kształtu, a przypomina piłkę do rugby. Objawy astygmatyzmu to zamazane widzenie (niewyraźne kontury, krzywienie się prostych linii, pogorszenie ostrości) występujące zarówno podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w znacznych odległościach, jak i te umieszczone blisko oka. Wadę można usunąć przy pomocy lasera, w trakcie zabiegu następuje wyrównanie rogówki.
- Starczowzroczność (prezbiopia) – to fizjologiczna niewydolność akomodacji oka, która jest związana ze stopniowym pogorszaniem się zdolności wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych laserów w dziedzinie okulistyki, możliwe jest przeprowadzenie laserowej korekcji starczowzroczności – bez względu na wiek pacjenta.
Zapoznaj się z metodami laserowej korekcji wzroku dostępnymi w Klinikach Optegra: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.
Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekty wzroku?
Zabiegowi laserowej korekcji wzroku może poddać się każda osoba, która posiada wyżej wymienioną wadę refrakcji (bądź dwie wady, np. krótkowzroczność występującą wspólnie z astygmatyzmem), a jej wada jest ustabilizowana. Właśnie ze względu na możliwą niestabilność wady, nie jest osób w wieku poniżej 21 lat (przy szczególnych wskazaniach zabieg może odbyć się wcześniej, np. w przypadku kandydatów do służb mundurowych).
W zależności od rodzaju wady wzroku, wieku pacjenta oraz indywidualnych uwarunkowań, możliwe jest zastosowanie kilku metod laserowej korekcji wzroku, np. EBK, FemtoLASIK, LASEK, a także Lentivu® czy Clearvu® (dwie ostatnie z wymienionych metod są dostępne wyłącznie w Klinikach Optegra). Wyboru właściwej metody dokonuje lekarz okulista podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Artykuł sponsorowany