W sytuacji ryzykownego stosunku seksualnego przed ciążą ochronić może pacjentkę tabletka „dzień po”. Co jednak należy konkretnie wiedzieć o działaniu tego preparatu na organizm oraz środkach ostrożności, które należy zachować, stosując antykoncepcję awaryjną? Kiedy można współżyć po zastosowaniu tabletki „dzień po”? Sprawdzamy!

Jak działają tabletki „dzień po” i jak je dostać?

Podstawowy mechanizm działania tabletek „dzień po” opiera się na opóźnianiu lub hamowaniu jajeczkowania. W ten sposób pigułka „po” przeciwdziała zajściu w ciążę.  Plemniki uwolnione przy ryzykownym stosunku do dróg rodnych kobiety posiadają określoną żywotność. Jeśli owulacja wystąpi później (opóźni się), ryzyko zapłodnienia komórki jajowej przez wspomniane plemniki będzie mniejsze. Tabletka „po” jest najskuteczniejsza, gdy przyjmie się ją w najkrótszym czasie od stosunku. Jednocześnie przyjęcie tabletki „dzień po” w sytuacji, gdy kobieta nie wie, że już jest w ciąży, nie stanowi zagrożenia przerwania ciąży. Antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego. 

Ze względu na to, jak działa tabletka „dzień po”, bardzo ważne jest jej możliwie najszybsze przyjęcie od stosunku. Bywa to problematyczne, gdyż nie zawsze można dostać się do lekarza od ręki. Okazuje się jednak, że tabletka „1 dzień po” może być pacjentce przepisana również zdalnie. Ta forma kontaktu z lekarzem nie wymaga wychodzenia z domu czy wcześniejszej rejestracji. Po zdalnych konsultacjach ze specjalistą tabletka dzień po może być przepisana pacjentce za pośrednictwem różnych portali medycznych. Po otrzymaniu e-recepty online nie trzeba też martwić się, gdzie kupić tabletki „dzień po”, gdyż bez problemu wykupimy je z ważną receptą w każdej aptece, która antykoncepcję awaryjną posiada na stanie.

Współżycie po zażyciu tabletki „dzień po” – o tym musisz pamiętać!

W ulotce ellaOne i Escapelle nie zawarto informacji odnośnie przeciwwskazań do współżycia po połknięciu pigułek. Trzeba jednak wiedzieć, że przyjęcie tabletki „po” zapewnić może z wysoką skutecznością ochronę przed ciążą dotyczącą stosunku, który już się odbył – pigułka nie chroni natomiast przed kolejnymi stosunkami. Antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować też zbyt często – jeśli zatem pacjentka w tym samym cyklu odbędzie kolejny stosunek bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym, nie będzie mogła zastosować kolejnej tabletki „dzień po”.

Jeśli zatem kobieta chce współżyć po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, powinna zabezpieczać się pewną metodą ochrony przed ciążą. Ze względu na fakt, że tabletki „dzień po” mogą wpłynąć na skuteczność działania antykoncepcji hormonalnej, do czasu kolejnego cyklu dobrze zabezpieczać się przy współżyciu prezerwatywami. 

Co trzeba wiedzieć o tabletkach „1 dzień po” i ich stosowaniu?

Antykoncepcja awaryjna wymaga od kobiety odpowiedzialnego podejścia. Nie jest to metoda, która powinna być traktowana jako podstawowy sposób zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Tabletka „dzień po” może uratować w sytuacjach wyjątkowych, jednak należy pilnować, aby środki tego typu zażywać możliwie najrzadziej. 

Choć tabletki „dzień po” mają wysoką skuteczność działania, zwłaszcza gdy zostaną przyjęte bardzo szybko od stosunku, nie gwarantują również, że do ciąży nie dojdzie. Są kobiety, które zachodzą w ciążę nawet po prawidłowym zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej. W przypadku objawów, które mogłyby sugerować wczesną ciążę, dobrze jest zatem wykonać test ciążowy i skonsultować się z ginekologiem.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj