Mimo to, że polskie ustawodawstwo umożliwiło młodzieży, w tym nastolatkom (oczywiście, z ograniczeniami), uczestniczenie w rynku pracy, wątpliwości co do takiego zezwolenia, jego wad i atutów toczą się nadal. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej dyskusji i zapytać o to, co myślą o pracy młodzieży eksperci z branży rekrutacji.

Debata o zatrudnieniu młodocianych: na czym polega?

Debata na temat zaangażowania w pracę osób niepełnoletnich toczy się od wielu lat i nadal nie została rozstrzygnięta. Są tacy, którzy argumentują, że w tym, by już od najmłodszych lat podejmować obowiązki zawodowe, nie ma żadnych przeszkód. Ich zdaniem, im szybciej młodzi wkraczają w świat pracy, tym prędzej nabywają niezależności i lepiej odnajdują się w realiach dorosłości. Z drugiej strony, krytycy wczesnego wprowadzania młodzieży w pracę podnoszą, że należy zachować okres beztroski i nie odbierać młodym ludziom dzieciństwa. Gdzie leży prawda? Prawda, jak w większości przypadków, leży gdzieś pośrodku.

Czy warto zatrudniać młodych ludzi?

Postanowiliśmy zapytać o to, co myślą o zatrudnieniu młodych ludzi eksperci z branży rekrutacyjnej i oto, co powiedzieli nam managerowie firmy CleverStaff, dostarczającej na rynek nowoczesne rozwiązania w zakresie rekrutacji.  

Zatrudnianie młodych ludzi niesie ze sobą istotne korzyści zarówno dla samych młodocianych, jak i pracodawców. Nastolatki często wykazują gotowość do podejmowania zadań, które bywają mało atrakcyjne dla dorosłych, jak na przykład roznoszenie ulotek lub sezonowe prace w rolnictwie. Dla wielu młodych osób taka praca stanowi nie tylko źródło dodatkowych środków, ale również okazję do wykazania się i zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, a czasem także referencji niezbędnych do wstępu na uczelnie wyższe. Niskie wymagania finansowe tej grupy wiekowej sprawiają, że młodzi ludzie chętniej akceptują skromniejsze wynagrodzenie, które jednak pozwala im na samodzielność finansową i przynajmniej częściowe uniezależnienie się od rodziców.

Praca w młodym wieku przynosi także inne korzyści. Jest to ważny krok w kierunku usamodzielnienia się, który wymaga od młodzieży odpowiedzialności i zarządzania czasem. Młodzi ludzie, angażując się zawodowo, uczą się, jak ważne jest zrównoważenie czasu pracy z nauką i odpoczynkiem. To doświadczenie jest nieocenione w procesie dorastania, ponieważ kształtuje charakter i uczy samodzielności, a także odpowiedzialnego podejścia do obowiązków. Praca dorywcza, szczególnie w trakcie roku szkolnego, wymaga też od nastolatków dobrej organizacji i umiejętności zarządzania własnym czasem, co jest cenną lekcją na przyszłość.

Zdaniem ekspertów z firmy CleverStaff osoby, którzy mają doświadczenie pracy w młodym wieku, stają się bardziej atrakcyjne na rynku pracy, wiedzą też czego oczekiwać od procesu rekrutacyjnego, jak komunikować się z kolegami i przełożonymi. Dlatego też rekruterzy powinni zwracać uwagę nie tylko na doświadczenie rekrutowanej osoby w zawodzie, ale także jej ogólne doświadczenie na rynku pracy, w tym to zdobyte przed osiągnięciem 18 roku życia.

Przykłady ze Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów wskazują, że pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyte jeszcze w trakcie nauki szkolnej lub tuż po jej zakończeniu zwykle wywiera ogromny wpływ na przyszłą aktywność zawodową młodych ludzi. Badania przeprowadzone w połowie lat 90. w Niemczech i USA pozwoliły jednoznacznie stwierdzić,  że poziom zatrudnienia absolwentów rok i pięć lat po ukończeniu szkoły był wyższy wśród tych, którzy pracowali w ostatnim roku nauki w porównaniu z tymi, którzy tylko się uczyli. 

Praca młodocianych w różnych częściach świata jest postrzegana inaczej. W Europie Zachodniej nie jest zjawiskiem powszechnym, natomiast w Stanach Zjednoczonych legalna praca nastolatka, dająca możliwość zarobienia kieszonkowego, jest mile widziana. Posiadanie pieniędzy zarobionych uczciwą pracą bezpośrednio wpływa na samoocenę nastolatka. Pozwala mu to realistycznie ocenić swoje możliwości i potrzeby, nie obawiać się trudności finansowych.  

Co na to przeciwnicy zatrudniania młodzieży?

Krytycy angażowania młodych ludzi w rynek pracy często podnoszą argument, że młodzież to przyszłość i powinna skupić się na edukacji zamiast rozpraszać się dodatkowymi obowiązkami. Uznają naukę za priorytet, co ma sens, biorąc pod uwagę, że nie każdy młody człowiek potrafi efektywnie łączyć szkołę z pracą. Zaniedbania w edukacji lub nieodpowiednio wykonywane zadania zawodowe to tylko niektóre z potencjalnych ryzyk. Wskazują też na znaczenie czasu wolnego, który, ich zdaniem, lepiej wykorzystać na rozwijanie pasji albo naukę języków, co w przyszłości może zaowocować korzystniej niż okazjonalne zatrudnienie.

Jednak nie ma pewności, co okaże się bardziej wartościowe w dorosłym życiu. Doświadczenie zawodowe zdobyte już w młodym wieku może być atutem w oczach przyszłych pracodawców, podkreślając przedsiębiorczość i pracowitość. Jednak równie dobrze można spotkać się z pracodawcą, który wyżej ceni solidne wykształcenie. Perspektywa ta uwypukla dylemat, z jakim młodzi ludzie i ich rodzice muszą się mierzyć, decydując o priorytetach w rozwoju zawodowym i osobistym.

Jak osobom młode powinny rozpocząć poszukiwanie pracy?

Zaczynając poszukiwania pracy osoby młode przede wszystkim powinny zastanowić się nad odpowiedzią na bardzo proste pytanie: po co idę do pracy. Warto też ustalić, czy praca będzie tymczasowa, czy stała (czyli taka, która potrwa więcej niż 6 miesięcy). Inne ważne kwestie – forma, w której wypłacane będzie wynagrodzenie, a także, jak będzie wyglądał harmonogram pracy. Kolejny krok – to przygotowanie samoprezentacji (alternatywy CV) i wysłanie jej do potencjalnych pracodawców. Poszukiwania kończy rozmowa kwalifikacyjna i podpisanie umowy.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Wpis jest napisany w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do pełnoletnich polskojęzycznych odbiorców, przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dlatego w Polsce dozwolone są wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia, koniecznie skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj