Najpiękniejsze zamki na Podkarpaciu
Najpiękniejsze zamki na Podkarpaciu

Podkarpacie pełne jest zabytkowych i pięknych zamków, które zdecydowanie warto zwiedzić. W tym wpisie znajdziesz najpiękniejsze budowle, które z pewnością zrobią na Tobie ogromne wrażenie!

Jeśli uwielbiasz zwiedzać zamki, zdecydowanie powinnaś wybrać się na Podkarpacie! W tej części kraju znajduje się mnóstwo fantastycznych miejsc, w którym poczujesz się, jakbyś żyła setki lat wcześniej. Kilka z nich przedstawiamy poniżej. Zamki i pałace zachowały się w świetnym stanie i wciąż zachwycają swoim bogactwem i pięknem.

Najpiękniejsze zamki na Podkarpaciu!

#1. Zamek w Łańcucie

Jest to dawna rezydencja magnacka, wpisana na listę pomników historii. Zamek wybudowano w I połowie XVII wieku w stylu neobaroku francuskiego. Przed laty stanowił jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w Europie. Na terenie zamku kręcono kadry do filmów  „Trędowata” i „Hrabina Cosel”. Zamek otaczają przepiękne ogrody oraz ogromny park.

#2. Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu położony jest na wzgórzu, na wysokości 270 metrów n.p.m. Został wybudowany po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego, jednakże większa część zamku, którą dzisiaj możemy podziwiać, to efekt przebudowy w XVII wieku. Budowla była wielokrotnie niszczona, jednak do dzisiaj możemy zwiedzić piękne wieże, stare bramy oraz mury w gotyckim stylu.

#3. Zamek w Rzeszowie

Został wybudowany w 1906 roku, na miejscu dawnego Zamku Lubomirskich, którego pierwsze budynki sięgają nawet XVI wieku. Aktualnie stanowi on siedzibę sądu okręgowego. Niedaleko zamku znajduje się także letni Pałac Lubomirskich.

#4. Zamek w Krasiczynie

Jest uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Został wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, na przełomie XVI i XVII wieku. Jest wpisany na listę Pomników Historii. Mimo wielu zniszczeń został odbudowany i nadal zachwyca swoim pięknem. Charakterystyczne dla Zamku w Krasiczynie są 4 baszty, a każda z nich jest inna. Wokół zamku rozciąga się przepiękny park z wielowiekowymi drzewami oraz fosą.

#5. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Nazywany jest również „małym Wawelem”. Siedziba rodu Leszczyńskich wybudowana została w 1606 roku. Mimo licznych zniszczeń w okresie II wojny światowej, zamek został odnowiony. Wybudowano w nim także piękną kaplicę z witrażami Mehoffera. Zamek otacza ogromny park z pomnikami przyrody oraz piękne ogrody w stylu angielskim, włoskim oraz francuskim.

Widziałaś już któryś z tych najpiękniejszych zamków na Podkarpaciu? A może dopiero planujesz go zwiedzić? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: Parki rozrywki w Polsce, do których warto się wybrać

Źródło tekstu: wikipedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj