Źródło: Pinterest

Sprawdź, o co nastolatki najczęściej kłócą się z rodzicami.

Bycie nastolatką wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Problemy z cerą, zmieniające się ciało, pierwsze miłości i związki, stresy związane ze szkołą i… kłótnie z rodzicami. Każda z nas zna to aż za dobrze. W tym wpisie wymieniamy najczęstsze powody kłótni z rodzicami.

1. Wyjścia z domu

Najczęściej kłócimy się z rodzicami o godzinę powrotu do domu, ale zdarza się również, że problemem jest samo wyjście z niego. Rodzicom często nie podoba się nasze towarzystwo (znajomi lub chłopak) lub miejsca, w które chodzimy. Zazwyczaj wynika to z troski o nasze bezpieczeństwo.

Jak temu zaradzić? Jeśli rodzice są skłonni do negocjacji to już połowa sukcesu. Może wystarczy im komplet informacji z kim i gdzie będziesz, a także podanie numeru telefonu do tej osoby lub odzywanie się co jakiś czas? A może rodzice zgodzą się po Ciebie przyjechać, żebyś nie musiała wracać sama?

2. Słabe stopnie

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dziecko miało świadectwo z czerwonym paskiem, a średnią ocen przekraczającą 5,0. Tzw. ?trójka? może stać się przyczyną awantury, jak i również zakazu wyjścia z domu. Kto z nas nie słyszał nigdy argumentu ?nie wyjdziesz z domu, dopóki nie odrobisz lekcji”?

Jak temu zaradzić? Albo poprawić oceny, albo porozmawiać z rodzicami. Ciężko jest być dobrym ze wszystkich przedmiotów (właściwie jest to praktycznie niemożliwe), więc warto uświadomić to rodzicom. Skupiaj się przede wszystkim na przedmiotach, które Cię interesują, ale nie zawalaj pozostałych. Nigdy nie możesz mieć 100% pewności jak potoczy się Twoje życie i jaki zakres wiedzy przyda Ci się w przyszłości.

3. Kieszonkowe

To dość kontrowersyjny temat, który z pewnością wzbudza duże emocje. Z jednej strony nastolatki, które chcą mieć pieniądze na wyjścia do kina czy kawę, a z drugiej strony rodzice, którzy nie zawsze mają wystarczające środki na spełnianie zachcianek swoich dzieci lub po prostu uważają to za niewychowawcze.

Jak temu zaradzić? Jeśli Twoi rodzice nie mają pieniędzy, to jedyną możliwością jest poszukanie dodatkowej pracy. Możliwości masz sporo, nawet jeśli jesteś niepełnoletnia.

Czytaj także: Sposoby na zarobienie pieniędzy dla nastolatków!

Czytaj także: Jak możesz zarabiać w Internecie?

Jeśli Twoi rodzice nie chcą Ci dawać kieszonkowego, bo uważają że to nie wychowawcze, to oczywiście również możesz szukać pracy, ale możesz też spróbować z nimi porozmawiać. Może zgodzą się dawać Ci pieniądze, jeśli coś dla nich zrobisz? Mamy na myśli jakieś dodatkowe prace, które nie są Twoimi domowymi obowiązkami.

4. Ubiór i makijaż

Ten punkt dotyczy głównie dziewczyn. Chłopcy nie mają raczej problemów z ubiorem, chyba że zimą nie noszą czapki lub odsłaniają kostki 🙂 Nastoletnie dziewczyny często niestety kłócą się z rodzicami – o kwestie wyglądu. Okres dojrzewania to czas przemiany, eksperymentów i odkrywania swojego stylu. Chcemy się malować, pofarbować włosy, nosić kolczyki i nosić bardziej ?dorosłe? ciuchy.

Jak temu zaradzić? Niektóre nastolatki malują się i przebierają w szkole, ale nie polecamy tego sposoby. Lepiej porozmawiać z rodzicami i iść na jakiś kompromis lub zmiany wprowadzać stopniowo.

5. Traktowanie jak dziecko

Nastolatki czują się dorosłe i tak też chcą być traktowane. Ich rodzice widzą to jednak zupełnie inaczej. Nic więc dziwnego, że generuje to konflikty.

Jak temu zaradzić? Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Tu nie ma innego sposobu. Udowodnij rodzicom, że nie jesteś już dzieckiem, ale spróbuj zrozumieć też ich – wcale nie jest im łatwo pogodzić się z faktem, że ich mała dziewczynka nie jest już dzieckiem 🙂

O co Wy najczęściej kłócicie się z rodzicami? Piszcie w komentarzach!

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj