Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać!

Odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, podróże za granicę stały się jeszcze prostsze i tańsze. Nikogo nie szokuje już wyjazd do Hiszpanii, Włoch czy Chorwacji, bo stało się to zupełnie normalne. Są jednak pewne rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem. Część z nich jest ważna również, gdy jedziemy gdzieś w Polskę 🙂

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

#1. Ubezpieczenie. Warto je wykupić, ponieważ nigdy nie wiadomo co nam się przytrafi. Jego cena nie jest bardzo wysoka, a możemy być spokojni, że gdyby coś nam się stało, nie zostaniemy z tym sami. W Polsce jest jeszcze możliwość, że pomogą nam najbliżsi, ale za granicą może nie być tak łatwo.

#2. Słowniczek. Jeśli nie potrafisz swobodnie rozmawiać w obcym języku (używanym w kraju, do którego się wybierasz), weź ze sobą mały słownik, np. polsko-angielski i angielsko polski. Ułatwi Ci to komunikację i sprawi, że nie będziesz bać się, że nie dasz rady się z kimś dogadać.

#3. Dobry krem z filtrem. Klimat za granicą jest nieco inny niż w Polsce, a słońce mocniej grzeje. Nasza skóra nie jest do tego przyzwyczajona, dlatego warto zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem, który ewentualnie po kilku dniach zamienimy na lżejszy.

#4. Zwyczaje w danym kraju. ,,Co kraj to obyczaj”. Znasz to powiedzenie? Jest w nim dużo prawdy. W obcym kraju jesteśmy gośćmi, dlatego powinniśmy się dostosować do panujących tam zwyczajów (np. lewostronnego ruchu w Anglii).

#5. Rozmowa zaplanowana. Warto przygotować się na typowe (oraz kryzysowe) sytuacje, które mogą się zdarzyć podczas urlopu. Chodzi między innymi o wzywanie taksówki, pobyt w szpitalu itp. Przygotuj sobie kilka dialogów i naucz się ich na pamięć lub zapisz na kartce. Będziesz czuć się wtedy raźniej.

#6. Gesty. Warto zwracać na nie uwagę, szczególnie poza granicami Unii Europejskiej, ale nie tylko. Coś, co dla nas jest normalne, dla innych może być obraźliwe.

Więcej na temat niebezpiecznych gestów za granicą przeczytasz w naszym wpisie: Niebezpieczne gesty za granicą

wakacje za granicą

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj