AZS to jedna z najpopularniejszych alergicznych chorób skóry. Spotyka się ją głównie u dzieci, lecz do czynienia możemy mieć również z atopowym zapaleniem skóry u nastolatków i osób dorosłych. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest świąd, który nasila się wieczorem oraz w nocy. Leczenie opiera się o stosowanie preparatów miejscowych i ogólnoustrojowych.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry u nastolatków, osób dorosłych oraz dzieci jest uporczywy świąd w zmienionych chorobowo miejscach. Towarzyszy mu zaczerwienienie skóry, suchość, łuszczenie oraz wyprysk. Na skutek intensywnego drapania pojawiają się tak zwane przeczosy. Dla stanów przewlekłych charakterystyczne jest natomiast pogrubienie naskórka, określane mianem lichenizacji lub zliszajowacenia, a także uszkodzenia skóry oraz wtórne nadkażenia bakteryjne.

W typowym obrazie AZS obserwuje się obecność trzech podstawowych konfiguracji zmian skórnych. Są nimi:

  • Zmiany ostre – obszary intensywnie swędzących guzków i pęcherzyków na rumieniowym podłożu, które prowokują drapanie i pocieranie, prowadząc do uszkodzeń skóry i surowiczych wysięków.
  • Zmiany podostre – mają postać fragmentarycznie zaczerwienionej, intensywnie łuszczącej się skóry.
  • Zmiany przewlekłe – to obszary skóry pogrubiałej, z włóknistymi.

Niekiedy możemy mieć także do czynienia z mniej specyficznymi objawami takimi, jak:

  • rogowacenie przymieszkowe,
  • dodatkowy fałd skórny pod dolną powieką (określa się go mianem fałda Morgana),
  • wydatne bruzdy na dłoniach,
  • dermografizm biały, czyli paradoksalna reakcja skóry na podrażnienie ostrym przedmiotem. Zamiast zaczerwienienia mamy tu do czynienia ze zblednięciem drażnionego obszaru,
  • ciemne przebarwienia i cienie pod oczami,
  • wczesny rozwój zaćmy.

Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w rzutach rozdzielonych okresami bezobjawowymi, przy czym często rozwijają się bez jednej konkretnej przyczyny. Ich lokalizacja, rozległość oraz charakter są zróżnicowane w poszczególnych grupach wiekowych. Typowa jest skłonność do reakcji alergicznych i obecność chorób atopowych pośród bliskich krewnych. U około 50 procent pacjentów rozwijają się inne choroby atopowe, jak astma oskrzelowa.

Niemały wpływ na rozwój AZS mają także czynniki psychologiczne – stres psychiczny często poprzedza wystąpienie rzutu choroby. Uciążliwość objawów atopowego zapalenia skóry może również prowadzić do znaczącego utrudnienia codziennego funkcjonowania, prowadząc do rozwoju zaburzeń psychicznych, co skutkować może nawet depresją.

Częstość oraz nasilenie AZS zmniejsza się przeważnie wraz z wiekiem. U znaczącej części dorosłych pacjentów następuje samoistna remisja.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie AZS wymaga wszechstronnego podejścia, które z jednej strony nastawione będzie na eliminację czynników mogących wywołać zaostrzenia, z drugiej natomiast ? na pielęgnację oraz ochronę skóry. Kluczową rolę odgrywa tutaj dbałość o dobre natłuszczenie oraz nawilżenie.

Unikać powinno się stosowania preparatów przyczyniających się do utraty warstwy lipidowej skóry, powodując jej wysychanie. Naturalny sposób leczenia atopowego zapalenia skóry to regularne, kilkunastominutowe kąpiele w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie. Po wyjściu z wanny lub spod prysznica na skórę należy zaaplikować emolient, czyli preparat natłuszczający skórę, zatrzymując wodę na jej powierzchni i umożliwiając utrzymanie jej wilgotności. Przykłady emolientów to wazelina biała oraz maść cholesterolowa na wazelinie. Należy tu także pamiętać, by nie osuszać skóry całkowicie. Zamiast tego, przez kilka minut rozprowadzamy kosmetyk na wilgotnym ciele. Dobrym pomysłem jest również dodanie do kąpieli odrobiny olejku emoliującego. Sprawdzają się także kremy zawierające lipidy LLT, naturalne lipidy pielęgnacyjne oraz dekspantenol (prowitaminę B5).

Dobre wyniki w leczeniu AZS daje także stosowanie kremów, past oraz maści zawierających środki przeciwzapalne, immunosupresyjne oraz immunomodulujące. Najlepiej sprawdzają się tu leki z grupy kortykosteroidów, które aplikuje się na zmiany chorobowe do czasu ich ustąpienia. Bardziej nasilone albo nieleczone zmiany można leczyć aplikowanym miejscowo lekiem immunosupresyjnym.

Alternatywę dla wspomnianych powyżej preparatów stanowić mogą leki działające ogólnoustrojowo. Ze względu na ich poważne działania niepożądane, tego typu terapia u większości pacjentów może być stosowana wyłącznie przejściowo.

Źródła:

  • http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,atopowe-zapalenie-skory–azs—-przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1670007.html;
  • https://parenting.pl/azs-przyczyny-objawy-i-leczenie;
  • https://www.bepanthen.pl/pl/wszystko-o-skorze/egzema/

Materiał zewnętrzny

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj