promienna cera
Źródło: https://nl.pinterest.com/pin/120260252536578695

Na czym polega metoda OCM i dla jakiego typu cery jest ona najlepsza? Dowiesz się z naszego wpisu.

Oczyszczanie twarzy metodą OCM

Na czym polega metoda OCM?

Jest to oczyszczanie twarzy olejami. Używając żeli do twarzy, o działaniu wysuszającym, pozbywamy się zanieczyszczeń z buzi, ale również wysuszają cerę i pozbawiają ją warstwy ochronnej, co prowadzi do zwiększenia wydzielania sebum. Tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego wbrew pozorom, mycie twarzy olejkami, nie spowoduje większego wydzielania się sebum.

Dla jakiego typu cery metoda OCM jest najlepsza?

Tak naprawdę dla każdego rodzaju! Nawet osoby z cerą tłustą, mogą myć twarz olejami. Wszystko zależy od proporcji, w jakich połączymy ze sobą olejki.

Zalety metody OCM:

  • Naturalny środek do demakijażu;
  • Dokładnie oczyszcza cerę;
  • Wygładza skórę;
  • Zwalcza niedoskonałości;
  • Nawilża;
  • Zwęża pory;
  • Wyrównuje koloryt skóry.

Wady metody OCM:

Tak naprawdę każda z nas jest inna i na każdego ta metoda może zadziałać inaczej. U niektórych mycie olejami powoduje zmniejszenie się stanów zapalnych, za to wysyp zaskórników. Zbyt mocne pocieranie buzi ręcznikiem lub alergia na olejek rycynowy, może spowodować pojawienie się, tzw. kaszki, na twarzy.

Skąd wiedzieć, czy metoda OCM zadziała prawidłowo?

Trzeba zrobić test i dokładnie zaobserwować swoją twarz. Jeśli planujesz zostać na weekend w domu, najlepiej przeprowadź test w piątek, a w razie jakichkolwiek komplikacji, będziesz miała całe 2 dni, żeby doprowadzić swoją cerę do porządku. Dziewczyn zadowolonych z metody OCM, jest zdecydowanie więcej, ale nigdy nie możesz mieć pewności, jak zareaguje Twoja skóra, dopóki tego nie sprawdzisz.

Kiedy zrezygnować z OCM?

Jeśli po umyciu, skóra jest zaczerwieniona, swędzi lub piecze i nie jest to spowodowane: zbyt gorącą wodą, szorstkim ręcznikiem lub złą proporcją olejów, to znaczy, że prawdopodobnie metoda OCM nie jest dla Ciebie.

Ważne! Jeśli za Twoje problemy skórne, odpowiadają hormony, a nie zła pielęgnacja, to może się okazać, że poprawa będzie niewielka!

Proporcje olejów:

Sucha cera: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego.

Mieszana cera: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego.

Tłusta cera: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego.

Podstawę stanowi olej rycynowy, który kupisz w aptece za około 5 zł. Olej bazowy to inny olej, który należy zmieszać z rycynowym. Poniżej znajdziesz propozycje olejów, w zależności od rodzaju cery.

Sucha cera: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej arganowy, olej migdałowy lub ze słodkich migdałów.

Mieszana cera: olej lniany, olejek Jojoba, olej sezamowy, olej kokosowy nierafinowany.

Tłusta cera: olej sezamowy, olejek Jojoba, olej lniany, olej z pestek dyni, olej ryżowy.

Tak naprawdę najlepiej przetestować, który z olejów będzie najlepszy, metodą prób i błędów.

Jak myć twarz za pomocą metody OCM?

Przygotuj mieszankę olejów i miękki ręcznik. Nalej 1/3 mieszanki, ogrzej delikatnie w dłoniach, nałóż na twarz i masuj przez chwilę. Nie musisz zmywać wcześniej makijażu, choć dla własnej wygody, lepiej usunąć resztki tuszu, kredki, czy eyelinera. Ręcznik namocz w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie i nałóż na twarz. Potrzymaj chwilę, następnie delikatnie przetrzyj twarz, aby pozbyć się zanieczyszczeń i resztek olejów. Powtórz czynność 3 razy, następnie przepłucz buzię zimną wodą, aby zamknąć pory.

Po pierwszym oczyszczaniu, możesz zauważyć u siebie nadprodukcję sebum (niekoniecznie musi tak być), ponieważ pory zostaną odblokowane, jednak przy regularnym stosowaniu, poziom nawilżenia skóry znormalizuje się i będziesz mogła cieszyć się piękną i gładką cerą.

Czytaj także: Dlaczego warto pić drożdże?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj