Z tego wpisu dowiesz się, czym jest osobowość borderline.

W XX wieku Robert Knight użył po raz pierwszy określenia osobowości borderline. Opisywało ono osoby chwiejnie emocjonalnie, niestabilne, mające objawy mieszące się w między chorobami psychotycznymi a neurotycznymi. Dzisiaj zaczyna się już mówić o tym głośniej, ale co to takiego jest? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Osobowość borderline – co to takiego?

Osobowość borderline, inaczej osobowość z pogranicza, to zaburzenie osobowości charakteryzujące się zmiennością nastroju, wybuchowością, impulsywnością, niestabilnością wizji siebie i świata.

Osoba zaburzona znajduje się między młotem a kowadłem. Pragnie bliskości drugiej osoby, a jednocześnie się tego boi. Osoby borderline są skłonne do ataków agresji wobec innych, a także siebie. Często zażywają używek oraz popadają w zaburzenia odżywiania czy stany depresyjne.

Najbardziej wyróżniające się zachowanie takich osób to trudność w jednoznacznym i stałym interpretowaniu zachowań innych osób oraz ich zaburzone postrzeganie. Często zdarza się, że w jednej chwili osoba z zaburzeniem borderline uwielbia kogoś i chce z nim spędzić życie, a w ułamku sekundy wszystko się zmienia i nie może patrzeć na tą drugą osobę. To bardzo krzywdzące dla bliskich.

Osoby borderline boją się odrzucenia. Nie są wytrwałe i nie potrafią jasno określić swoich celów. Często towarzyszy im uczucie pustki. Są impulsywne i agresywne. Angażują się w niestabilne, krótkotrwałe związki. Mają wahania nastroju i przeważnie kapryśny humor.

By sprawdzić czy bliska Ci osoba możecie mieć zaburzenia osobowości z tego pogranicza możesz odpowiedzieć sobie na te pytania:

  • Czy zachowanie bliskiej Ci osoby bardzo Cię rani?
  • Czy jesteś obiektem częstych i irracjonalnych wybuchów agresji przeplatanych troską?
  • Ukrywasz swoje myśli i emocje w obawie przed reakcją drugiej osoby?
  • Czy jesteś oskarżany o rzeczy, których nigdy nie zrobiłeś?
  • Jesteś poniżany?
  • Czy boisz się o cokolwiek prosić?

Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi ,,TAK”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój bliski może mieć to zaburzenie. Jednakże pamiętaj, że tylko specjalista może postawić diagnozę.

Osobowość borderline – leczenie

Osobowość borderline leczy się farmakologiczne oraz psychologicznie. Pacjent stale jest pod nadzorem terapeuty. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób. Ale życie z osobą zaburzoną nie jest łatwe. Co więc można zrobić?

– Nie brać do siebie zachowań osoby z borderline
– Nie próbować być terapeutą
– Zająć się sobą, mieć poczucie własnej tożsamości
– Wyznaczyć granice
– Określić swoją wizję rzeczywistości i trzymać się jej

Polecamy: Jak pomóc osobie z depresją?

Źródła tekstu:
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/74280,osobowosc-borderline-informacje-ogolne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5%9B%C4%87_chwiejna_emocjonalnie_typu_borderline

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj