Źródło: Pinterest

Poznaj plusy i minusy czytania książek w formie e-booków.

Co daje czytanie książek w wersji elektronicznej? W czym są one lepsze od tych tradycyjnych? A może mają zbyt wiele wad? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w tym wpisie!

Plusy i minusy czytania e-booków

Czytanie książek elektronicznych staje się coraz bardziej popularne, a z czasem może nawet wyprzeć książki papierowe. Powstaje coraz więcej stron, z których można pobrać e-booki, czy PDF z ulubionymi książkami. Również w przypadku czytników e-booków technologia idzie do przodu: producenci proponują czytelnikom coraz więcej opcji oraz udogodnień. Sporo osób pozostaje jednak nadal przy czytaniu książek papierowych. Zobaczmy więc,  co przyciąga, a co odpycha ludzi od książek w wersji elektronicznej.

Plusy czytania e-booków:

1. Wygoda czytania

Książki elektroniczne nie zajmują dużo miejsca na półce, w porównaniu z książkami papierowymi. Są również o wiele bardziej praktyczne w podróży – zamiast dźwigać 10 grubych książek, wszystkie możesz mieć na jednym, małym i lekkim urządzeniu. Książki elektroniczne możesz czytać wszędzie, nie musi być to dobrze oświetlone miejsce. Dodatkowo możesz dostosować wielkość czcionki, czy też kolor ekranu, co pomoże Ci w czytaniu, nawet podczas jazdy autobusem.

2. Szeroki wybór i dostępność

Niemal każdą książkę możesz znaleźć w wersji elektronicznej w Internecie – czy to w formie e-booka, czy też PDF. Nie musisz chodzić do bibliotek, ani księgarni, aby zaopatrzyć się w ulubioną pozycję. Wystarczy kilka kliknięć 🙂

3. Dużo dodatkowych opcji

Czytając książki w wersji elektronicznej, z łatwością możesz zapisywać, gdzie skończyłaś, zaznaczać ulubione fragmenty, robić notatki, które w każdej chwili możesz usunąć. Nie zostawią one po sobie żadnego śladu, a niestety w przypadku papierowych książek już tak nie jest.

Minusy czytania e-booków:

1. Cena

Niestety większość e-booków jest dość droga. Do tego dochodzi koszt urządzenia, na którym chce się czytać (czytnik ebooków, tablet).

2. Negatywny wpływ na wzrok

Czytanie z ekranu, niestety, źle wpływa na nasz wzrok. Emitowane światło może przemęczać, ale także wysuszać nasze oczy, co potem może negatywnie odbić się na prawidłowym widzeniu.

3. Brak poczucia, że to prawdziwa książka

Czytając wersję elektroniczną książki, nie możemy poczuć zapachu czy struktury papieru, przewracać kartek i sprawdzać ile ich jeszcze zostało, dotknąć okładki. Dla niektórych to właśnie te rzeczy są decydujące, aby jednak wybierać dzieła w wersji papierowej.

A Ty? Wolisz czytać książki papierowe czy elektroniczne? Daj znać w komentarzu!

Czytaj także: Najpopularniejsze konta na Twitterze w 2022 roku

Źródło: Pinterest

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj