Praca zdalna szybko stała się nową normą w świecie zawodowym. Obecnie coraz więcej osób pracuje z domu i opinie co do takiego modelu pracy są bardzo podzielone. Jedni nie wyobrażają sobie już powrotu do biura, bo bardzo podoba im się nowy model, a drudzy co tydzień mają nadzieję, że w końcu sytuacja się zmieni i będzie tak, jak kiedyś.

Do pracy w domu w pewnym sensie zostaliśmy zmuszeni przez okoliczności. Pandemia koronawirusa ograniczyła nasze możliwości. Zostaliśmy zamknięci w naszych mieszkaniach, które stały się naszym domem, pracą, siłownią i centrum handlowym.

Ludzie próbowali sobie znaleźć rozgrywkę, nie wychodząc z domu. Oczywiście najłatwiejszym sposobem na czas relaksu w domu były filmy lub gry wideo. Niektórzy po raz pierwszy spróbowali grać w kasyno online, co wcale nie okazało się trudne, mając GG Bet bonus bez depozytu. Wystarczy krótka rejestracja i masa rozrywki jest gwarantowana.

Nowe spojrzenie na pracę

Dla większości osób, które z dnia na dzień zostali przeniesieni do pracy wyłącznie w trybie online z domu, było to nie lada wyzwaniem. Kiedy w 2020 roku ludzie zaczęli pracować z domu, wydawało się, że to tylko chwilowe. Obecnie mamy rok 2022 i sporo z nas nadal pracuje z domu. Pandemia była prawdziwym bodźcem dla wielu pracodawców, którzy odważyli się przenieść swoich pracowników na pracę zdalną. W Polsce ponad 67% firm udostępniło pracę z domu swoim pracownikom.

Nie wszyscy jednak okazali się przygotowani do nowego modelu. Po pierwsze, kodeks pracy, który nakazuje zrobienie wstępnych badań przed rozpoczęciem pracy. Jak wszyscy wiemy z doświadczenia, wizyta u lekarza podczas pandemii jest prawie niemożliwa.

Po drugie trudności techniczne. Jako że większość rozmów i spotkań została przeniesiona do sieci, nie wszystkie platformy pracowały tak, jak powinny. Były one dość spowolnione lub w ogóle nie działały co jakiś czas. Z czasem pracodawcy zaczęli aktywnie korzystać z chmur. W chmurze odbywały się konferencje, kilka osób mogło pracować na jednym pliku bez problemu. Ważne było tylko dobre łącze internetowe.

Home office: lepiej wyposażony i bardziej efektywny

Jak twierdzą specjaliści, praca z domu jest jeszcze bardziej efektywna niż z biura, ponieważ mamy lepsze warunki i więcej energii. Rano nie musimy wstawać wcześnie i tracić czas na dojazd do pracy. Możemy spokojnie wstać pół godziny przed pracą, zjeść śniadanie i przystąpić do pracy w pełni sił.

Ważne jest jednak, aby traktować home office jak pracę w prawdziwym biurze. Samodyscyplina to kluczowy moment dla osób pracujących z domu. Z jednej strony wspaniale nam się pracuje, bo nie ma szefa nad nami, ale z drugiej strony nie ma nad nami dyscypliny.

Z domu można pracować bardzo wydajnie i produktywnie. Wystarczy tylko dobrze przygotować sobie miejsce pracy. Po pierwsze nie należy pracować w piżamie. Wstań wcześniej i ubierz się odpowiednio tak, jak zawsze do pracy w biurze. Zachowaj porządek na biurku, kup sobie słuchawki, dobrze krzesło i wszystko to, co stwarza dla ciebie komfort.

Pracownicy chwalą sobie model pracy zdalnej nie tylko ze względu na to, że nie muszą tracić czasu na dojazd rano i po południu, ale również dzięki zmienionej atmosferze. W biurze czasami panuje sztywna atmosfera, odczuwa się obecność kierownika i hierarchia.

W pracy zdalnej bardziej odczuwa się praca zbiorowa, koleżeńska atmosfera, pracownicy wolniej wypowiadają swoje opinie, mają mniej konfliktów z kolegami z pracy. Zamiast skupianiu się na biurowych ploteczkach, koncentrują się na wykonaniu zadania, bo wiedzą, że jeśli szybciej coś zrobią, będą mogli odpocząć.

Pracuję z domu, czyli na okrągło

Praca z domu to nie tylko plusy, bo pomimo oszczędzania czasu na dojazd i bardziej elastyczne godziny pracy, niektórzy mają wrażenie, że pracują cały czas. Być może i faktycznie wydajność pracowników wzrosła, ale ich kondycja fizyczna się pogorszyła, co na dłuższą metę nie wróży nic dobrego.

Pracownicy mają poczucie, że powinni być dostępni prawie cały czas i na zawołanie pojawić się przed komputerem, aby nanieść małe poprawki, dołączyć do rozmowy, czy coś w tym stylu. Wiąże się to z ciągłym stresem, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni twój manager i poprosi cię o coś. Taki stres i ciągłe martwienie się sprawami zawodowymi może szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Hybrydowy model pracy w przyszłości

Oczywiście jest wiele zwolenników i tyle samo przeciwników pracy zdalnej. Z badań wynika jednak, że te dwie grupy mogą się spotkać gdzieś pośrodku i w przyszłości najpopularniejszym modelem pracy będzie model hybrydowy.

Nawet obecnie większość polskich firm wprowadza taki model pracy jako normę do swoim biur. Firmy pozwalają pracownikom pracować trzy dni w biurze i dwa dni w domu. Inne firmy w ogóle rezygnują z regularnego grafiku odwiedzania biura i pozwalają pracownikom wybierać dni oraz godziny pracy.

Jeszcze inne firmy w ogóle odrzuciły model pracy w biura jak stałe miejsce pracy i pozwalają pracownikom pracować w domu, a do biura przychodzić tylko wtedy, gdy mają jakieś ważne spotkanie z klientem lub konferencję. Większość biur wymaga wtedy of pracowników zarezerwowania sobie Sali czy nawet biurka w firmie.

W taki sposób firmy chcą zmniejszyć wydatki na biura i ułatwić pracę pracownikom, być może zatrudnić nowych pracowników za zaoszczędzone pieniądze. Elastyczność, jaką dają polskie firmy, dzisiaj jest tylko na rękę pracownikom. Skraca się czas dojazdu do pracy, godziny pracy są bardziej elastyczne, a hybrydowy model pracy sprawia, że nie tęsknimy za atmosferą w biurze i kolegami z pracy.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Wpis jest napisany w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do pełnoletnich polskojęzycznych odbiorców, przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dlatego w Polsce dozwolone są wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia, koniecznie skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów.