Prawidłowa postawa ciała
Pexels

Z tego wpisu dowiesz się, co zrobić, aby mieć prawidłową postawę ciała.

Męczą Cię bóle pleców, karku lub ramion? Często słyszysz, że masz przestać się garbić? Dowiedz się, jak zadbać o prawidłową postawę ciała.

Prawidłowa postawa ciała – jak ją zachować?

Prawidłowa postawa ciała jest ważna nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale również nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie. Kiedy nasza postawa jest nieprawidłowa, możemy odczuwać ból pleców, karku, ramion, ale również ból głowy, zmęczenie, a nawet problemy z układem pokarmowym! W tym wpisie podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Jak wygląda prawidłowa postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała
Pixabay / Dlanastolatek.pl

Kiedy stoisz powinnaś mieć wyprostowane plecy, a głowa powinna być lekko uniesiona do góry. Ściągnij łopatki maksymalnie do tyłu, a następnie rozluźnij. Piersi wypnij delikatnie do przodu, a brzuch lekko wciągnij. Teraz Twoja postawa jest prawidłowa. Jeżeli czujesz się nienaturalnie, to tylko dlatego, że dotychczas przyjmowałaś nieprawidłowe ułożenie ciała. Z czasem przywykniesz i będziesz czuła się swobodnie.

Jak uzyskać prawidłową postawę ciała?

Przede wszystkim powinnaś starać się cały czas kontrolować, czy nie zaczynasz się garbić. Pomóc Ci w tym mogą specjalne urządzenia, które mają za zadanie korygować wadę postawy. Możesz je kupić m.in. na AliExpress:

Prawidłowa postawa ciała
Korektor wad postawy, pas podtrzymujący, 20.25 zł.
Prawidłowa postawa ciała
Pas wspierający kręgosłup, 7.15 zł.
Prawidłowa postawa ciała
Gorset wspierający kręgosłup, 49.03 zł.

 

 

 

 

 

 

  1. Korektor wad postawy, pas podtrzymujący, 29.33 zł 20.25 zł [klik].
  2. Pas wspierający kręgosłup, 12.76 zł 7.15 zł [klik].
  3. Gorset wspierający kręgosłup, 96.14 zł 49.03 zł [klik].

Ponadto bardzo ważne są ćwiczenia, które wzmocnią kręgosłup, a także pomogą rozładować napięcie, jakie wytworzyło się w mięśniach. Najbardziej skutecznymi ćwiczeniami na prawidłową postawę są:

  • joga
  • pilates
  • pływanie
  • ćwiczenia siłowe na plecy.
Co jeszcze może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy?

Jeżeli przyczyną wady postawy jest siedzący tryb życia, to w tej sytuacji ruch jest bardzo ważny. Staraj się co godzinę robić sobie przerwę i wstać od komputera. Przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka skłonów oraz przysiadów, kręć głową na boki oraz w górę i w dół, aby rozluźnić kark.

Jeśli często odczuwasz napięcie w plecach, pomocny może się okazać roller. Ćwiczenia wykonane przy użyciu wałka z twardej pianki rozluźnią spięte mięśnie. Kilka minut rollowania po treningu będzie świetnym uzupełnieniem ćwiczeń.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W walce o prosty kręgosłup kluczową rolę odgrywają ćwiczenia oraz prawidłowa postawa podczas stania. To jednak nie wszystko! Równie istotne jest to, jak siedzimy, szczególnie przy biurku.

Prawidłowa postawa ciała
Pexels / Dlanastolatek.pl

Kiedy siedzisz Twoje plecy powinny być wyprostowane, a łopatki lekko ściągnięte do tyłu. Brodę unieś lekko do góry, tak aby znajdowała się równolegle do podłoża. Stopy połóż płasko na podłodze, a nogi ustaw w taki sposób, aby były zgięte pod kątem 90? w stosunku do podłoża.

Podsumowując, prawidłowa postawa ciała ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jeżeli często dokuczają Ci bóle pleców, zwróć większą uwagę na ułożenie swojej sylwetki i zacznij ćwiczyć, a szybko poczujesz ulgę.

Czytaj także: Jak polubić ćwiczenia?

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj