W tym wpisie znajdziesz pomysły na pyszne jesienne przetwory, które warto zrobić jeszcze dziś!
- Konfitura z czerwonej cebuli
- Czosnek pieczony w oleju
- Puree z dyni
- Grzyby marynowane
- Dżem jabłkowy
Myślisz, że robieniem przetworów zajmują się tylko emeryci? Mylisz się! Coraz więcej młodych osób zajmuje się tym hobbystycznie, a nawet traktuje to jako dodatkowe źródło dochodu. W tym wpisie przedstawiamy pomysły na przetwory, które warto zrobić jesienią. Oto 5 prostych przepisów, które umilą Ci zimowe popołudnia oraz wieczory.
Przetwory, które warto zrobić jesienią
Konfitura z czerwonej cebuli
Domowej roboty konfitura z czerwonej cebuli to przepyszny dodatek do kanapek, mięs, burgerów czy grillowanych serów. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane, a jedyną jej wadą jest to, że znika błyskawicznie ze słoika.
Przygotowanie konfitury z czerwonej cebuli
Aby przygotować konfiturę z czerwonej cebuli będziesz potrzebować następujących składników:
- 4 czerwone cebule,
- 100-125 ml czerwonego wina wytrawnego lub półwytrawnego,
- 3 łyżki octu balsamicznego,
- 1 łyżkę oliwy z oliwek,
- 1 łyżkę masła,
- 3 łyżki brązowego cukru,
- przyprawy: sól, pieprz, 1/2 łyżeczki suszonego tymianku.
Cebulę obierz i pokrój w piórka. W garnku o grubym dnie rozpuść masło wraz z oliwą z oliwek, dodaj cebulę i podsmaż. Kiedy się zeszkli, wlej czerwone wino, ocet balsamiczny, dodaj brązowy cukier oraz przyprawy. Zmniejsz ogień i mieszaj od czasu do czasu. Konfitura z czerwonej cebuli będzie gotowa, gdy sos się zredukuje, a warzywo stanie się miękkie.
Gotową konfiturę z czerwonej cebuli możesz przechowywać kilka dni w lodówce lub zapasteryzować w niewielkich słoikach.
Czosnek pieczony w oleju
Ten przepis z pewnością przypadnie do gustu fanom czosnku i nie tylko! Dzięki marynowaniu w oleju warzywo to staje się łagodniejsze w smaku, a więc powinno zasmakować także tym, którzy nie przepadają za ostrością.
Przygotowanie czosnku pieczonego w oleju
Przygotuj:
- 8-10 główek czosnku polskiego lub hiszpańskiego,
- olej lub oliwę z oliwek,
- sól, ulubione przyprawy, opcjonalnie: gałązki świeżego rozmarynu,
- małe słoiki.
Wyparz słoiki i osusz nakrętki. Obierz ząbki czosnku i wrzuć je do słoików. Dodaj ulubione przyprawy, zalej olejem lub oliwą z oliwek i wstaw na 2 godziny do piekarnika nagrzanego do 110 stopni. Wyciągnij słoiki i studź obrócone nakrętkami do dołu.
Czosnek pieczony w oleju smakuje wyśmienicie na kanapce. Możesz oprószyć go delikatnie solą i serwować z dobrej jakości szynką lub serem.
Puree z dyni
Mus dyniowy możesz wykorzystać na wiele sposobów – zarówno do potraw wytrawnych, jak i tych na słodko.
Przygotowanie puree z dyni
Do przygotowania puree z dyni będziesz potrzebować jedynie dyni. Opcjonalnie możesz wykorzystać oliwę z oliwek, jeśli zamierzasz wykorzystać mus np. do zupy krem bądź wytrawnych placków. Słodką wersję puree z dyni możesz użyć do naleśników, muffinek
Dynię pokrój na kawałki razem ze skórą. Łyżką usuń pestki. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż dynię skórą do dołu, opcjonalnie skrop oliwą z oliwek i wstaw do piekarnika. Piecz przez około 35 minut w 180 stopniach. Ostudzone warzywo oddziel łyżką od skóry i zblenduj. Gotowe puree z dyni możesz przechowywać przez kilka dni w lodówce lub zamrozić.
Grzyby marynowane
Jesienią wiele osób wybiera się do lasu na grzyby. Niektórzy decydują się suszyć dary lasu, aby przedłużyć ich zdatność do spożycia, ale warto także skorzystać z takich metod, jak choćby marynowanie w occie.
Przygotowanie grzybów marynowanych
Do marynowania możesz użyć różnych grzybów, choć najczęściej wykorzystuje się borowiki, podgrzybki bądź maślaki.
Do marynowanych grzybów będą Ci potrzebne następujące składniki:
- 1 kilogram leśnych grzybów,
- 1 cebula,
- 2 szklanki wody,
- 1/2 szklanka octu,
- 1 łyżka cukru, 1 łyżka soli,
- przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, gorczyca, ziarna pieprzu,
- słoiki – kilka sztuk.
Grzyby oczyść, opłucz i pokrój na mniejsze kawałki. Do garnka wlej wodę i zagotuj. Dodaj grzyby oraz cebulę pokrojoną w piórka i gotuj przez około 5 minut, a następnie odcedź. Do drugiego garnka wlej wodę i ocet oraz cukier i sól. Zagotuj. Słoiki wyparz i osusz. Do słoików przełóż grzyby wraz z cebulą do około 3/4 wysokości, dodaj po 1 kulce ziela angielskiego i 1 liściu laurowym, 5 kulkach gorczycy oraz 2 ziarnach pieprzu. Wlej zalewę, tak aby przykryła grzyby i dokładnie zakręć. Studź nakrętkami do dołu.
Dżem jabłkowy
Konfiturę z jabłek możesz wykorzystać do kanapek, naleśników, ciast lub deserów.
Przygotowanie dżemu jabłkowego
Do zrobienia dżemu jabłkowego będziesz potrzebować:
- 1 kg jabłek,
- 1/3 szklanki wody,
- 1 łyżeczkę soku z cytryny,
- 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego.
Jabłka umyj, obierz i pokrój na drobne kawałki lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Skrop sokiem z cytryny, wrzuć do garnka i zalej wodą. Gotuj na małym ogniu przez około 10 minut. Kiedy dżem zgęstnieje, dodaj kwasek cytrynowy i dokładnie wymieszaj. Gotową konfiturę przechowuj przez kilka dni w lodówce lub zapasteryzuj w słoikach.
Robienie przetworów na jesień to fantastyczny sposób na wykorzystanie sezonowych produktów, a także przedłużenie ich przydatności do spożycia. Bez względu na to, czy zdecydujesz się zrobić konfiturę z czerwonej cebuli, czosnek pieczony w oleju, czy może puree z dyni, z pewnością będzie pysznie.