Masz paznokcie, które często się łamią, są kruche i słabe? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny.

Jeśli Twoje paznokcie często się łamią i nie jesteś w stanie ich zapuścić, to znaczy, że nie dbasz o nie lub popełniasz jakiś błąd podczas ich pielęgnacji. Oto kilka możliwych przyczyn zaistniałej sytuacji.

Przyczyny kruchych i łamliwych paznokci

1. Nie dbasz o swoje paznokcie

Jeśli narażasz je na różnego rodzaju środki chemiczne, nie zakładasz rękawiczek gdy myjesz naczynia, wychodzisz na mróz, to bardzo prawdopodobne, że właśnie dlatego twoje płytki są osłabione. Staraj się używać kremów oraz odżywek do paznokci, by im pomóc. Możesz też wsmarować w paznokcie olejek rycynowy, kokosowy czy nawet oliwę z oliwek.

2. Pijesz zieloną herbatę

Jeśli robisz to przed, po lub w trakcie posiłku, może to szkodzić twoim paznokciom. Zielona herbata nie pozwala przyswoić żelaza, który wzmacnia paznokcie.

3. Używasz toksycznych lakierów do paznokci

To samo tyczy się zmywaczy. Sprawdź czy nie zawierają one takich składników, jak: formaldehyd, ftalan dibutylowy, toluen lub aceton. Wysuszają one paznokcie, przez co są one osłabione i bardzo szybko się łamią.

4. Spożywasz za mało witaminy A

To co jesz, bardzo wpływa na stan twoich paznokci. Jedną z dobroczynnych witamin jest witamina A. Znajdziesz ją w batatach, szpinaku, marchewce, dyni, sałacie rzymskiej czy tranie.

5. Spożywasz za mało witaminy B5 i B8

To kolejne witaminy, które pomogą ci utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. Znajdziesz je w jajkach, ziarnach słonecznika, grzybach, fasoli czy soczewicy.

6. Spożywasz za mało siarki i kwasów tłuszczowych

Znajdziesz je w: jajkach, migdałach, porach, szparagach, soczewicy, orzechach włoskich, orzechach laskowych, kapuście, cebuli, czosnku.

7. Obgryzasz paznokcie

Wszelkie mechaniczne uderzenia, kontakty lub obgryzanie bardzo niszczy płytkę paznokcia. Uważaj też na pilniki, bo używanie tych zrobionych z metalu, może okazać się katorgą dla twoich paznokci.

Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj